Виборча кампанія в повному розпалі. Серед усього цього політичного гамузу натрапляємо на досить цікаву і життєву публікацію кандидатки в депутати по 198 округу Валентини Коваленко.

Валентина Михайлівна у дописі розповідає про наболілу тему – кандидати згадують про народ тільки перед виборами і “тицяють їм по тисячі гривень”. Ну добре, отримали на виборах якісь гроші, а що ж далі ? А далі живемо, як і жили – виживаємо, бідуємо.

– Боїмося реваншистів промосковських, а свої ж (начебто свої!) за вишиванкою ховають не українське серце, а споживацький кошик. Кажу людям: беріть, він не свої роздає, а ваші кревні. А голосуйте таки нарешті з головою, – пише Валентина Михайлівна.

Звісно у народних депутатів від Черкащини, та, схоже, і від інших областей, склалась стійка традиція під час спілкування зі “своїми” виборцями приписувати собі “коханим” всі досягнення в країні, та ще й активно висвітлювати потім кожен крок у “Фейсбуці”. І не важливо, що гроші на всі ці “вигоди” і “покращення” йдуть із державного чи місцевого бюджету, інколи навіть без відома того ж депутата. Головне – першим “прокукурікати”. І так в свої “активи” записуються не лише ті гроші, які ви – виборці, регулярно і сумлінно вливали в державу, а інколи й кошти інших меценатів, які допомогли громаді із власної кишені. Головне ж не методи, а результат, тобто перемога на виборах. А там – хоч трава не рости всі наступні 5 років…

Сподіваємось, що нарешті дріб’язкові подачки не затьмарять здоровий глузд. І люди проголосують не за “гречані пайки”, а за особистостей, що будуть здатні ламати корумповану систему.

Проте вибори виборами, але людям не слід забувати, що життя після дати голосування не завершується. І Валентина Коваленко нагадала, що настав час засолки. Мовляв, кампанія триває, а якщо систему не змінимо, то муситимемо ходити на чергові Майдани. А як же “майданувати” без сала з огірками?

blank

Тож поділимось з вами рецептом смачненьких огірочків на зиму.

Інгредієнти на трьохлітрові баночки:

Огірки свіжі – 1,5-2 кг;

Парасольки кропу, листя смородини, зелень за смаком;

Сіль – 2 ст. ложки;

Цукор – 4 ст. ложки;

Гірчиця в порошку або в зернах – 1 чайна ложка;

Часник – 2 головки;

Приправа суміш перців горошком;

Лимонна кислота – 1 чайна ложка.

Огірки помити, банки і кришки простерилізувати окропом. Поставити на газ каструлю з окропом трохи більше 2 літрів. Кількість води залежить від щільності наповнення банок з огірками.

У кожну банку, на дно покласти парасольки з кропу, зелень, листочки смородини.

Потім вкладаємо щільно огірочки в банки і зверху зубчики часнику, якщо великі, можна порізати. Я не ріжу, це вже хто як любить. Даємо огіркам постояти хвилин 10-15, потім зливаємо воду знову в банку. Тепер у нас розраховано точну кількість води.

У воду засипаємо сіль і цукор, поки закипає в банки додаємо спеції, насипаємо перець горошком, розподіляємо лимонну кислоту і гірчицю по банках. Якщо хочеться, можна додати гвоздику і лаврушку. Знову ж таки, це на смак. Деяким не подобається, коли занадто багато різних приправ.

Закипає наш розсіл, розливаємо його по банках, наливайте “з верхом”, щоб не залишалося повітря. Тепер залишається закатати і в перевернутому стані відправити остигати під шубу. Такі огірочки виходять хрусткими з гостинкою.

Хай смакує!

А от декому огірки від Коваленко знадобляться, може, і раніше, – від політичного похмілля після виборів.

Александра Полянська