Як тільки призначають нового голову Черкаської ОДА, першим зарубіжним гостем в кабінет до губернатора зазвичай прибуває посол Бельгії в Україні Алекс Ленартс. Так ніби на Черкащині працюють десятки бельгійських бізнесменів, вкладаючи в економіку нашої області сотні мільйонів євро, а поважний представник бельгійського королівства так опікується станом взаємостосунків місцевої влади та іноземних інвесторів, що кожному новому очільнику окремо про це мусить нагадати…

Але ж ні. Сьогодні на Черкащині діє всього 4 підприємства із бельгійськими інвестиціями. Обсяг залучених прямих іноземних інвестицій з Бельгії в економіку області – 2,5 млн. доларів США. А це, як кажуть, крапля в морі…

То яка ж причина спонукає бельгійського посла аж так опікуватися ситуацією на Черкащині? А відповідь тут дуже проста. Кожен приїзд пана Ленартса пов’язаний із бізнесовою діяльністю такого собі бельгійського фермера Тома Ван Гоі, який уже кілька років господарює у селі Деньги Золотоніського району. І при чому так, що на нього вже в правоохоронців накопився не один том «діянь», а з публікацій у місцевій пресі можна украсти не одне «житіє». Однак у посла до цього представника держави Бельгія якесь особливо трепетне ставлення…

Отож, не встигли висохнуть чорнила на указі про призначення Ігоря Шевченка керівником Черкаської області, як під кабінетом №1 в ОДА вже «матеріалізувався» посол Бельгії. Ясна річ, зустріч пана Алекса Ленартса із новим губернатором була присвячена саме проблемним питанням «близького йому» європейського інвестора.

Як зазначив голова ОДА на своїй сторінці в соцмережах, «окремо зупинилися на ситуації у селі Деньги, що на Золотоніщині. Там діє сільськогосподарське підприємство, засновник якого громадянин Бельгії. Переконаний, всі проблемні питання мають вирішуватися через компроміси…»

Тобто і наш новий губернатор ще раз підтвердив, що бельгійських посол фактично опікується лише проблемами Тома Ван Гоі. Похвально, що повноважний представник Бельгійського королівства так переймається долею свого підданого. Але ж відразу постає логічне питання, що це за такий проблемний фермер, який вимагає до себе аж такої уваги? Адже на теренах нашої області працюють десятки і сотні підприємств та бізнесменів із різних країн світу, – чому ж у них немає таких супер проблем, щоб на їх захист на розборки до губернатора по кілька разів на рік приїжджали посли?

Варто нагадати, що наш «проблемний» європеєць із бельгійським паспортом Тома Ван Гоі, заснував свого часу ТОВ «Гранекс-Черкаси» і до нині, як ми уже писали, господарює у селі Деньги Золотоніського району. Тут він орендує не бачені в Європі майже три тисячі гектарів сільськогосподарських угідь. До слова, пан Ван Гоі в одному з інтерв’ю і сам зазначав, що в рідній йому Бельгії його родина мала усього кілька десятків гектарів…

Отож, прилетівши в Україну на запах родючих і дешевих чорноземів, копійчаної робочої сили та можливості «вирішувати питання» швидко і часто в обхід закону, за кількарічну діяльність наш бельгієць вліз не в один скандал. То розорав 10 безцінних з точки зору археології курганів, то загиджував відходами гнилої картоплі десятки гектарів землі, що навіть сліпий побачить порушення екології…

І коли про всі ці, м’яко кажучи, витівки європейського фермера почали писати місцеві ЗМІ, пан Том не найшов нічого кращого, як назвати журналістів заледве не ворогами всієї продвинутої демократичної Європи. Так саме контролюючі державні органи, які стали на захист українських громадських інтересів, як того вимагає наше законодавство, цей заїжджий бельгієць затаврував «гонителями» і «душителями» інвесторів світового рівня. При цьому Ван Гоі за кілька років умудрився повлазити в конфлікти з багатьма місцевими керівниками сусідніх (і не тільки) сільгосппідприємств…

Ми не захищаємо наших доморощених агробаронів, багато з яких пробували діяти не як господарі, а як тимчасові окупанти, однак їх місцеві громади зазвичай швидко ставлять « в рамки», бо ж живуть вони тут, – тут їхні батьки, тут ходять до школи їхні діти, і вони, в разі чого, не зможуть «злиняти» деінде за кордон. Тому вони, хочеш не хочеш, а змушені вкладатись і в дороги, і в місцеву інфраструктуру. А от попри красиві розповіді бельгійця про любов до України і вболівання за її європейські перспективи, поки що, за великим рахунком, він такого нічого супер європейського на українських землях не показав. Навіть не відновив у селі ферму, про що неодноразово обіцяв. І зарплату працівникам платить аж ніяк не європейську, і оренду за паї видає майже як усі фермери… При цьому, ще раз наголосимо, Том Ван Гоі часто розповідає, як йому тяжко працювати, як йому заважають контролюючі владні органи та неправильні журналісти, як його цькують конкуренти…

То все ж, напевне, питання не в конкурентах, а самому стилі господарювання вказаного пана? І про це наше видання писало чимало, бо діяльність та обросла купою кримінальних справ із десятками мільйонів гривень збитків державі. Ми інформували наших читачів і про скандали із знищеними історичними пам’ятками, із неконтрольованим викачуванням для поливу городини артезіанської питної води, із безоплатним використанням недооформлених людських паїв… Щоправда, у всіх цих випадках Ван Гоі поспішав стверджувати, що то «цькування» якихось «злих недоброзичливців», а не його власне хронічне і цинічне ігнорування елементарних норм українського законодавства. А от ми впевнені, якби хтось із іноземців щось подібне встругнув у рідній Гоєвій Бельгії, то його вмить поставили б на місце. Припустімо, що усі ці «геройства» по знищення пам’яток національної історії, використання джерельної води для технічних потреб, загидження чорнозему гнилизною пан Ван Гоі скоїв у рідній Бельгії!!! Отож… Отож, сидів би вже такий горе-хазяїн у європейській продвинутій в’язниці…

Чи ще один цікавий факт про витівки бельгійського фермера. Як шепочуться у Деньгах, деякі з укладених із Томом Ван Гоі довгострокових договорів, містять елементи емфітевзису. Це мудре слово означає, що користувач паєм зможе продавати своє право оренди чи передавати його у спадок. Тобто за жменю дріб’язку деньгівці можуть позбутись свого паю назавжди! І більше ніколи своєї землі собі не повернути, позбавивши такої можливості і своїх дітей та онуків. Знову доводиться запитати, а чи могло таке трапитися у тій же цивілізованій Європі, яку представляє наш славний бельгієць? Чи погодився б він сам віддати на таких умовах хоч одну сотку своєї землі у тій же Бельгії?

Тому ми цілком згодні із думкою, висловленою головою ОДА Ігорем Шевченком під час зустрічі із бельгійським послом: «Однозначно, іноземний бізнес має дотримуватися законів України, поважати нашу культуру та традиції…» Та чомусь дуже сумнівно, що наш бельгійський фермер дослухається до цих мудрих слів нового очільника Черкащини. Особливо сьогодні, коли цілком реальним стає стає запуск ринку землі в Україні. Бо щоб там не розповідав Том Ван Гоі про свою потужну агарну діяльність та великі благодійні подвиги, переконані, що головною його метою є скупка українських чорноземів за цінами в десятки разів меншими, ніж у його славній Бельгії. Недарма ж на офіційному сайті Гоівського «Гранекс Черкаси» центровим повідомленням є заява нового Прем’єр-міністра Олексія Гончарука про те, що іноземці зможуть купувати українську землю…

Видається, що на цьому фоні скандальних історій із нашим бельгійським фермером тільки побільшає. Адже пан Том недарма заявляв, що хоче збільшити свій земельний банк ще у кілька разів.

Так що, – продовження буде…

Яків Немирів