У школі села Колодисте, що у Тальнівському районі, дітей молодших класів навчають російської мови. Предмет вивчають як другу іноземну. Викладають вже багато років поспіль.
– Її викладає наш директор школи Валентина Сарана, – пояснює один з батьків. Не називається. Боїться проблем із вчителями. – Це не факультатив, а повноцінний урок. Мій син ходить на російську теж. Хотів відмовитися, але дали зрозуміти, що можуть бути проблеми з оцінками. У 5-6 класах російської мови немає. У 7-му – дві години на тиждень, у 9-ому – одна. Дитина приходить і скаржиться, що болить голова. Каже, що додому ніхто не йде, поки не здадуть різні правила та інше з російської. Після початку війни на Сході предмет, якщо не помиляюся, був факультативним. Потім знову став повноцінним. Син запевняє, що ніхто з однокласників не хоче вчити цю мову. Хоче, аби фізкультура чи математика були б додатковими.
Чоловік планує на батьківських зборах підняти питання відміни вивчення російської мови. Хоче писати відмову від неї.
– Якої думки інші батьки – не знаю, – розводить руками батько школяра. – В очі можуть говорити одне, а позаочі – інше. Це якби приїхала якась комісія та провела незалежне анкетування. Можна було б зрозуміти, скільки осіб насправді проти мови агресора. Відрито проти директора ніхто не піде. До того ж її чоловік є сільським головою. Він, до речі, є колишнім депутатом від компартії. Валентина Петрівна теж нещодавно «відзначилася». Після 1-го вересня зібрала дітей на «лінійку» сказала, що є пропозиція виконувати Гімн України раз на тиждень, а не щодня. Першою підняла руку. Раніше діти навіть без вчителів організовувалися й виходили співати.
Предмет з російської мови не відмінили, аби дати можливість учням закінчити курс, пояснює директорка Колодистенського НВК Валентина Сарана. Всього її пізнає 7 учнів.
– Російська мова у нас є давно. Ще з тих часів, коли була дозволеною, – каже Сарана. – Коли сказали, що її викладати не можна й залишити лише факультативом, в 5-6 класі відмінили. Але 7 з 9-им класом розпочали вивчення, тому ми повинні закінчити курс. У нас маленький населений пункт, тому не було випадків, щоб хтось із батьків писав відмову. Та й ніхто ж не примушує ходити на цей предмет. Згода була від усіх. Повністю забезпечити вивчення іншої іноземної мови немає змоги. З приводу виконання Гімну: так, це правда. Рішенням дітей ми вирішили розпочинати ним робочий тиждень. І все.
Варто додати, що із 112 тисяч школярів Черкащини 730 учнів навчаються лише на цій мові.
– Скільки дітей її вивчають як другу іноземну ми не маємо статистики, – коментує начальник Управління освіти і науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський. – 730 учнів навчаються повністю на російській мові. Але є проблема, коли замість вивчення німецької чи французької обирають російську. В нас не вистачає фахівців. Особисто я вважаю, що наші діти мають володіти англійською. Оскільки більшість світової інформації є саме нею.
Від вересня 2020 року всі російськомовні школи країни перейдуть на українську мову навчання. При цьому нацменшини збережуть можливість вивчати рідну мову та літературу. А поки що у багатьох школах області російську вивчають в якості другої іноземної.
Сергій Радченко
КОМЕНТАРІ