Інститут здоров’я рослин у Черкасах презентував екологічні овочі, вирощені з повітря. Вчені мають перший аеропонний врожай: 2 кг помідорів, 4 кг перцю та 3 кг базиліку. А в рамках експерименту виростили 4 рослини соняшника, який зацвів і зараз знаходиться на стадії формування насіння. Пише “Газета по-українськи“.

“Аеропоніка – це агровиробництво без ґрунту і в закритому приміщенні”, – каже 36-річний Володимир Конограй, керівник агробіологічної лабораторії Інституту. “Тому немає ні шкідників, ні хвороб. При цьому посівний матеріал також не вимагає протруєння, необхідна лише обробка стимулюючими сумішами біопрепаратів, спеціальних бактерій, завдяки яким рослина буде забезпечена необхідними поживними елементами”.

Для вирощування необхідний спеціальний контейнер, обладнаний комп’ютером. Він керується зі звичайних смартфонів. Автоматично встановлюється температура, рівень постачання води та подача добрив.

“Завдяки аеропоніці можна розширити спектр вирощуваних культур, досягти економії ресурсів і площ і мінімізувати затрати людської праці. При цьому отримувати екологічно чисту продукцію. В умовах вичерпності природних ресурсів і нездатності деяких елементів екосистеми до самовідновлення цей спосіб може стати основним шляхом подолання світової продовольчої кризи. Економія води порівняно з ґрунтовими висадками сягає 90%”, – розповідає вчений.

Володимир Конограй зазначає, що овочі з повітря допоможуть подолати проблему дефіциту продуктів через перенаселення планети.

“Ці дослідження дадуть можливість у майбутньому використовувати аеропоніку в селекції – для пришвидшення процесу виведення нових поколінь гібридів рослин. Бо ж умови вирощування в аеропонній установці дозволяють отримувати від 4 до 14 врожаїв на рік – залежно від культури. Людині потрібно тільки посадити врожай і зібрати його. Решту справи робить комп’ютер. Окупність залежить від площі. Чим вона більша – тим більше продуктів можна виростити. Таким методом на площі в 10 квадратних метри можна виростити близько 60 рослин”, – каже Конограй.

Вчені дослідили вирощені овочі на екологічність, а потім з’їли їх.

Інститут здоров’я рослин відкрили 7 червня 2018-го. Дослідники займаються створеннями і перевіркою власних видів добрив. Шукають можливості отримувати врожай цілий рік поспіль. Розробляють технологічні карти для вирощування сільськогосподарських культур.