Черкаські аграрії розпочинають весняну посівну кампанію. Найкращі господарства вже виводили техніку в поле.

– Оскільки ми спеціалізуємося на виробництві молока, то вже посіяли люцерну, – розповідає керівник селянсько-фермерського господарства «Лідер» із села Новомайданецьке Тальнівської громади Олександр Мегей. – Також посіяли озимий ячмінь. Решту сіяти рано, бо на початку тижня матимемо похолодання й морози. Деякі господарства громади ще й не починали закривати вологу. Чекають на пальне, яке їм мають доправити. Але мене тішить не стільки той факт, що ми посіяли люцерну та ячмінь, як збільшення кількості вологи на полях. У неділю, 16 березня, в нас пройшов гарний дощ і вологи у верхньому шарі ґрунту стане більше. Весною це тішить найбільше.

Фермер із села Лісове Звенигородського району Михайло Глийовий каже, що теж посіяв ярий ячмінь. Решту планує сіяти трохи згодом.

– Посіяв ячмінь, але непокоюся про рівень вологи в ґрунті, – каже Михайло Степанович. – Вчора пройшов курячий дощик – випало лише 5 міліметрів вологи. Вже зараз земля суха, а на завтра обіцяють мороз. Тому поки так.

У Калинополі вперше посіяли озимий горох. Про це розповів селищний голова Володимир Коваленко.

– Станом на 17 березня аграрії громади всюди закрили вологу на полях. Майже всюди почали сіяти ярий ячмінь. Уперше цього року деякі сільгоспвиробники посіяли озимий горох. Побачимо, як вдасться цей експеримент. З настанням тепла готуємося сіяти кукурудзу. Волога в ґрунті є – у ніч із п’ятниці на суботу в нас пройшов гарний дощ.

Фермер Василь Курдус із Чижівки Звенигородського району каже, що цьогорічна посівна почалася значно раніше аніж минулого року.

– Прихід тепла цього року стався значно раніше аніж у минулому році, – розповідає Василь Олександрович. – На око бачу, що й вологи в ґрунті значно менше аніж у 2024 році. Таку погоду з раннім теплом і навіть невеликим морозцем любить горох і гарні господарі вже посіяли його. Так само посіяли ячмінь. Сподіватимемося, що після короткочасного похолодання знову прийдуть дощі й збільшать запаси вологи. Таке тепло спровокувало раннє цвітіння ліщини й кизилу. Останньому не страшні навіть морози до 5 градусів, які були в ніч на вівторок. Річ у тім, що кизил має багато цвіту й квітки не розпускаються одночасно. Тому два-три прохолодні дні для нього не надто критичні.

Фермер Олександр із Уманського району підтверджує ранню посівну.

– Багато їжджу полями й бачу, що активно сіють горох і ячмінь, – розповідає. – Також невдовзі почнуть сіяти соняшник, хоча за календарем це ніби то й рано робити. Але погода дозволятиме після невеликих морозів. Я ще пару тижнів зачекаю й посію сою. Очікую, що цього року матимемо бум на кукурудзу. Найперше – ціна на цю культуру зараз більш ніж пристойна. По-друге, Китай увів мита на постачання кукурудзи зі США й натомість підписав документи, які збільшать квоти кукурудзи із України.

Нині брак вологи спостерігається на території усієї України. Про це розповів  Українському радіо гідролог, доктор географічних наук Віктор Вишневський, і, на його думку, це пов’язано зі зміною клімату:

– За 140 років спостережень температура в Україні підвищилась приблизно на три градуси. І з оцим показником Україна ніби то «змістилась» на 500 км південніше. Це при тій самій кількості опадів. Це однозначно говорить про те, що зволоженість зменшилась і вірогідність посух і літніх пожеж істотно зросла. І з великою імовірністю їх можна чекати з настанням літа.

Цього року в Черкаській області планують засіяти ярих зернових і зернобобових культур на площі 406 тис. га, технічних – 418 тис. га. Картоплі та овочів – на 76 тис. га.

Юрій Стригун