Без тепла продовжують сидіти споживачі Черкас, яким «пощастило» поспілкуватись із недобросовісними інспекторами ТЕЦ.

Нагадаємо, два тижні тому містом вихлюпнулась хвиля обурення щодо дій інспекторів ТЕЦ (Левченка О.П., Головченка В.І., Нерозняк С.О.), які нібито порушували пломби на лічильниках споживачів тепла, а потім «малювали» астрономічні штрафи, згодом пропонуючи домовитись «мирно» за третину суми готівкою і на руки. При чому в їхнє «поле зору» потрапили як представники бізнесу, так і пересічні власники квартир. Підприємцям пропонували «сплатити» до півмільйона (!) гривень, а звичайним городянам – по 10 тисяч.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від імені ТЕЦ черкащан “кидають” на сотні тисяч гривень за нібито порушені пломби

Пізніше на ТЕЦ повідомили, що триває службове розслідування фактів. Було навіть запропоновано дзвонити постраждалим на телефонну гарячу лінію (+3 8 099 14 35 975), де зі споживачами мав спілкуватися голова правління ПРАТ «Черкаське хімволокно» Віктор Олексенко.

Утім, час іде – а городяни не відчувають жодних рухів щодо врегулювання скандалу. На вказаній гарячій лінії у відповідь у хамській манері повідомляють, що вони – «не довідкове бюро». Високопосадовці ТЕЦ, до яких вдалось додзвонитись журналістам, відмовляються давати будь-які коментарі. Кажуть, є така вказівка. Тож довелось писати інформаційний запит, відповідь на який ми обов’язково оприлюднимо, якщо вона буде.

Між тим містом ходять чутки, що спритних інспекторів вже звільнили з підприємства, а їхнього начальника, що відповідав за безпеку – екс-працівника прокуратури Анатолія Білика – нібито відсторонили від виконання обов’язків. Однак, від цього нікому з постраждалих абсолютно не легше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інспекторів, яких звинуватили в зриванні пломб на теплових лічильниках Черкаської ТЕЦ, відсторонили від роботи

«Ми залишаємось без тепла. Наші люди в шубах працюють. Надворі мороз, і як довго наші системи опалення витримають – ми не знаємо. Якщо порве труби – підемо в суд. А поки що нам не повернули нашу власність – лічильники, актів про виявлені порушення на руки також не видали, тож ми не можемо їх оскаржити або звернутись до прокуратури. Ми не розуміємо, що буде далі», – обурюються представники бізнесу.

Більше того, кажуть підприємці, причину скандалу – не усунуто.

«Ми ж розуміємо, що причина проблеми – відповідний пункт в договорі з ТЕЦ, який передбачає казкові штрафи за порушені пломби, які вираховуються від об’єму спожитого тепла, навіть якщо його ніхто не крав. Тепловики – монополісти, тому у споживачів немає вибору, і вони підписують лише ті договори, які їм пропонують. А вказаний пункт є надзвичайно «спокусливим» для шахраюватих тепловиків. Адже немає абсолютної гарантії, що після звільнення цих працівників на їхнє місце не прийдуть такі самі. Ми ж знаємо, що раніше вказана трійця працювала в обленерго, доки її не вигнали за подібні вибрики. Тепер ще кудись підуть», – переконані представники бізнесу, додаючи, що на ТЕЦ з питання справедливих правок в договорі з ними взагалі ніхто не хоче говорити.

Тож цей своєрідний «клуб постраждалих від ТЕЦ» звертається до депутатів Черкаської міської ради, облради та голови Черкаської ОДА Романа Боднара із пропозицією створити відповідну комісію, яка б вивчила резонансне питання. А також пропонують разом із владою та власниками ТЕЦ зібратись за круглим столом і таки добитися виправлення корупційних формулювань в договорах, щоб надалі в тепловиків не було підстав «кидати» городян на гроші.

«Можна ж підкоригувати пункт договору, встановивши, наприклад, за порушення пломб відповідальність посадових осіб підприємства з розрахунку від прийнятої в адмінсудочинстві величини (неоподаткований мінімум чи мінімальної зарплати), а якщо було несанкціоноване підключення до тепла – залишити так, як і вказано в договорі – штраф в 5-кратній вартості тепла, спожитого такими системами. Тоді буде правильно: якщо порушили пломбу – відповідає гаманцем той, хто за неї відповідає на підприємстві, а якщо крали тепло – то нехай платять по повні програмі і навіть більше», – доводять підприємці, бо не вимагають нічого позазаконного, а борються виключно за справедливий підхід.

Чи почують їх власники ТЕЦ і влада – побачимо найближчим часом.

У той же час ініціативна група городян готує електронні петиції щодо проблеми ТЕЦ на всі можливі рівні, щоб ситуацію розглянула, як мінімум, сесія Черкаської міської та обласної ради. На їхню думку варто ставити питання ширше, вимагаючи не лише перегляду корупційного пункту договору. Адже ТЕЦ – це державне підприємство, яке перебуває в оперативному управлінні приватної компанії. Воно працює здебільшого на вугіллі, і займається, окрім подачі тепла і гарячої води містянам, ще й виробництвом електроенергії, тож тариф на на ці послуги там завжди був суттєво менший, ніж на тому ж комунальному “Черкаситеплокомуненерго”, яке для опалення і підігруву води купувало дорогий газ. Однак нині вперше в історії Черкас міські комунальники не докуповують вказану послугу в ТЕЦ, щоб хоч трохи здешевити власний тариф. Бо тепер чомусь стало дешевше купувати газ, тому в місті й запускаються котельні, які стояли законсервовані останні 10 років. Хоч фахівці вважають, що економічно високий тариф на ТЕЦ не обгрунтований, а є, швидше за все, накрученим штучно. Саме тому конче назріло питання передачі ТЕЦ із державної у комунальну власність області чи міста, бо це б дало можливість прибрати приватні бізнесові накрутки і постачати городянам тепло і гарячу воду за помірною вартістю.

Варвара Горова