Нині однією з найбільш гарячих тем, яка широко обговорюється в українському суспільстві, є питання продажу сільськогосподарських земель. Ведуться запеклі дискусії між прихильниками та противниками запуску вільного ринку землі у найближчій перспективі…
Наша редакція провела опитування серед читачів, як вони ставляться до продажу земель сільськогосподарського призначення. Ми переконалися, що ця проблема зачіпає, як кажуть, за живе багатьох наших земляків, – і за кілька тижнів в нашому опитуванні взяли участь майже тисяча активних черкащан.
Більшість наших читачів, які відповіли на питання анкети (а це 33 %), переконані, що земля – мати, її не можна продавати. На нашу думку, це доволі емоційна реакція людей на спробу нової влади швидко запустити ринок землі. Адже українці з давніх давен у парадигмі найбільших національних, ментальних цінностей на одне з перших місць ставили якраз землю. Недарма, в українській народній творчості, де тільки звучить слово земля, вживаються сполучення: мати, годувальниця, рідна, свята… Отож, століттями в українській суспільній свідомості створювався своєрідний культ землі-матері, який і сьогодні привалює у головах багатьох наших співвітчизників, особливо на селі…
Хоча в нинішні часи суцільного економічного прагматизму, де об’єктом поклоніння стали гроші, ставлення і до земельних відносин багато в чому змінилося. І те, що земля-годувальниця може стати звичайним товаром багатьох уже не відлякує, а навпаки надихає. Врешті-решт, прагматики логічно заявляють, якщо землю-матір не можна продавати, то чому ж переважна більшість власників земельних паїв ту матір здають в оренду?..
Тому більш прагматично налаштовані наші земляки вважають, що питання продажу землі потрібно винести на всенародний референдум. Таких прихильників «земельного» плебісциту в нашому опитуванні виявилося 14 %.
Чимало черкащан переконані, що нині і так діє ринок землі, щоправда він тіньовий, і цим користується багато не чесних на руку агробаронів. Тому 11 % наших активних читачів, які взяли участь у «земельному» опитуванні, вважають, що продаж ріллі легалізує уже діючий тіньовий ринок землі.
Не секрет, що дуже багато українців з пересторогою ставляться до можливого продажу сільськогосподарських земель, не безпідставно вважаючи, що українські чорноземи скуплять міжнародні корпорації або іноземні бізнесмени, у яких фінансові можливості набагато більші, ніж у наших українських аграріїв. Тому однією із вимог для відкриття ринку землі наші громадяни ставлять: продаж ріллі виключно громадянам України. Прихильників саме такої схеми земельного ринку у редакційному опитуванні виявилося 11 %.
А от 10 % читачів, які відповіли на питання нашої анкети, дотримуються позиції, що як тільки землю виставлять на продаж, – її скуплять олігархи, яким байдужа доля наших сіл та їх жителів, а відповідно наші скоробагатьки швидко доведуть українські села до повного знищення.
Частина опитаних черкащан (6 %) переконані, що необхідно обмежити продаж сільськогосподарських угідь в одні руки.
Така ж кількість наших читачів вважають, що, продаючи свої земельні паї, їх власники отримають можливість хоч якось виживати в нинішніх непростих умовах. До речі, багато хто із власників паїв свято вірить, що продавши свої 2 – 3 га ріллі вони отримають шалені гроші, яких вистачить і їм, і їхнім дітям. Хоча більшість аналітиків переконані, що ціна на земельний пай в Україні коливатиметься в межах 800 – 2500 доларів… Так, це буде якась фінансова підтримка наших громадян на певний час. Але не слід забувати, що продавши свій земельний наділ, надалі людям вже не буде сплачуватися винагорода за оренду ріллі…
Незначна частина опитаних черкащан (4 %) дуже оптимістично налаштовані щодо майбутнього продажу землі і переконані, що це дасть поштовх до розвитку сіл.
«Хай залишається все, як є…» – стверджує 2 % наших читачів, які взяли участь в редакційному опитуванні. Стільки ж опитаних черкащан висловлюють побоювання, що землю скуплять іноземці і українці залишаться наймитами «на нашій – не своїй землі…»
І менше 2 % із числа читачів, які відповіли на запитання редакційної анкети, залишаються байдужими до земельного питання…
Якщо узагальнити результати нашого опитування, то можна стверджувати, що більшість черкащан поки що в тій чи іншій формі налаштовані проти продажу сільськогосподарських угідь. Частка палких прихильників швидкого запровадження ринку землі становить близько 20 – 25 % від числа опитаних. Так, що нашій владі, яка активно пропагує земельну реформу, слід зважати на настрої, що поки що панують в українському суспільстві, зокрема, і у нас на Черкащині…
КОМЕНТАРІ