З ініціативи Тальнівської райдержадміністрації відбулася спеціальна нарада, на якій керівники РДА, сільські голови, директори навчальних закладів, профспілка та голови деяких комісій районної ради намагалися вирішити перспективи галузі освіти на 2019 рік. Пишуть “Вісті Черкащини“.

Під час зібрання було озвучено, що опорними навчальними закладами визначено Майданецьку та Мошурівську загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів, а також Кривоколінський та Кобринівський НВК «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів». Є перспектива стати опорними і в навчальних закладів Лісового, Вишнополя, Легедзиного, Білашок, Тальянок, Веселого Кута. Звичайно, не у всіх, лише у декількох. Ці навчальні заклади, як то кажуть, міцно стоять на ногах.

Це із оптимістичного. Що ж чекає на решту навчальних закладів? На нараді озвучили, що передкризова ситуація у чотирьох дев’ятирічок – Папужинському, Піщанському, Потаському НВК «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» та Зеленьківській школі. Вони можуть бути понижені в статусі до початкових. А ось дев’ятьом навчальним закладам району пощастило менше. Райдержадміністрація пропонує з 1 вересня цього року призупинити (читай, закрити) роботу Корсунської школи та навчально-виховних комплексів у Павлівці Першій, Колодистому, Глибочку, Лащовій, Романівці, Заліському, Кобриновій Греблі та Онопріївці. Уже й порахували, якщо вони не працюватимуть 4 місяці (з 1 вересня і до кінця року), то це зекономить 3,6 мільйона гривень. Отоді зажируємо! Купимо аж два шкільних автобуси. А до того у районних керманичів нема відповіді на питання: як без потрібної кількості автобусів забезпечуватимуть підвезення учнів та дошкільнят до опорних шкіл, адже в основному «призупиняють роботу» навчально-виховні комплекси, до складу яких входять і дитсадки. Що буде із приміщеннями? Не озвучували і перспективу працевлаштування сотні вчителів. На нараді чиновники говорили лише про економію коштів.

Звичайно, не всім присутнім сподобався такий підхід влади. Їй нагадали статтю 13 Закону України «Про освіту», де чітко записано: «Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи.» Тому деякі учасники наради наполягали – села повинні мати початкову школу і дошкільний заклад, там де вони є.

Взагалі, влада спочатку мала б запропонувати декілька варіантів виходу із кризи, або хоча б дати відповіді на найболючіші для суспільства питання, а вже потім «махати шаблею», чи то пак – проводити оптимізацію освітньої галузі. Цього не було зроблено. Коли більшість присутніх не підтримала ідею з «призупиненням» роботи навчально-виховних комплексів, перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Гречка запропонував сільським головам та керівникам шкіл надати власні пропозиції подальшого існування їх навчальних закладів. На цьому і розійшлися, нічого конкретно не вирішивши.

Нагадаємо, 2019 рік освіта Тальнівщини зустріла із величезним дефіцитом коштів, особливо на утримання сільських закладів освіти. Якщо в 2018 році він був 10 мільйонів гривень (з них 3,5 млн. державна освітня субвенція), то в 2019 незабезпеченість галузі становить 12-15 мільйонів гривень. Станом на 8 січня учителі району не отримали зарплату за грудень.