“Богиня весни розбудила Сонце і його вірну супутницю Іріс (веселку), змішала промені сонця із строкатими променями веселки, почала щедро сипати їх на свіжі борозни, на луки, гілки дерев – і усюди з’являлися квіти, а земля тріумфувала від цієї благодаті. Так вони дійшли до Скандинавії, але у веселки залишилася лише лілова фарба. Незабаром тут опинилося стільки бузку, що Сонце вирішило змішати фарби на палітрі Веселки і почало сіяти білі промені – так до лілового бузку приєдналася біла”

Існує така легенда про походження бузку, який нині починає квітнути в черкаських парках, скверах та обійстях містян. Чим цікава ця рослина – розповідаємо далі.

Бузок – рід чагарників, що належить сімейству маслинові. У цю ж групу входять жасмин, ясен і оливки.

Рід включає декілька десятків видів, в дикому стані поширених у Південно-Східній Європі (Угорщина, Балкани) і в Азії, переважно в Китаї.

Бузок почали вирощувати порівняно недавно – всього близько 5 століть тому. За цей час вдалося культивувати 2300 сортів, кожний з яких має власну форму, аромат і забарвлення.

У бузку набагато більше сортів, ніж у інших декоративних чагарників, – він поступається тільки трояндам і рододендронам.

Багато людей цінують квіти бузку за їх приємний аромат, але не всі знають, що вони містять токсичні речовини. Якщо їх довго нюхати, то може заболіти голова.

За одним із стародавніх повір’їв ця квітка вказує на тривалість зими. Якщо бузок зацвів, то холодні дні минули, зима відступила.

За рік один бузок здатний цвісти до трьох разів.

З квітами бузку пов’язані прикмети. У бузкових кетягах люди вишукували квіточки з п’ятьма і більше пелюстками, загадували бажання і клали квітки між сторінками книг, або з’їдали їх, оскільки такі квіти вважалися щасливими і здатними виконати бажання.

Якщо в Англії наречена дарувала нареченому букет бузку – це означало відмову в заручинах.

Бузок вважається отруйним, але він знайшов своє застосування в медицині. Виготовлена з квіток цього чагарника мазь може застосовуватися при ревматизмі, вона знімає больові відчуття і має загоювальні властивості.

Застосовуються квіти бузку і в косметичних цілях, вони використовуються для того, щоб зробити шкіру голови більш здоровою і надати волоссю блиску.

Неймовірно, але факт – бузок може бути без запаху! Так, незважаючи на те, що саме запах бузку сигналізує нам про початок весни, є особливий сорт бузку – Угорський, у якого зовсім відсутній аромат.

Як і більшість цінних ефірних олій, бузкова олія – дуже дорога, його ціна сягає 100 тисяч доларів за один кілограм. Це обумовлено трудомістким процесом виготовлення і великою кількістю необхідної сировини.

Листя і квітки бузку зображені на гербі латвійського міста Сігулда.

В астрології квіти бузку пов’язані зі знаком Тельця.

У країнах Сходу квіти бузку є символом розлуки.

Вперше в Європі бузок з’явився у Відні в 1562 році, коли Ангеріус Бусбег привіз його з Константинополя, де був послом імператора Фердинанда І при дворі султана Сулеймана. Десь у такий самий час бузок потрапив і до Англії.

Існують синоніми для слова “бузок” українською мовою, такі як “боз”, “буз”, “біз”, “без”, “буздерево”, “рай-дерево”, “яйдерево”, “яндерево”.