Багато в соцмережах було суперечок, на честь кого названо Катеринопіль Черкаської області та хто саме й коли його так назвав. Загальновідомо, що раніше цей населений пункт називався Калниболото. Розповідає видання “Вісті Черкащини“.

Перейменування містечка в історичних джерелах пов’язували з ім’ям та часами правління російської імператриці Катерини ІІ, але точна дата та указ щодо перейменування не вказувались.

Це дало підстави вигадувати всілякі нісенітниці: буцімто селище назване на честь Шевченкової Катерини або Катерин, що тут проживали.

Не склалося. Місцевий краєзнавець Олександр Піхота, опираючись на дослідження професора кафедри історії України та спеціальних історичних дисциплін Одеського національного університету імені Іллі Мечникова Тараса Гончарука, знайшов прямі докази того, що Катеринопіль було перейменовано 1795 року зрусифікованим українцем, кабінет-секретарем Катерини ІІ Адріаном Грибовським на догоду російської цариці, що боролась із тюркськими назвами, з нагоди створення Вознесенської губернії (указ від 27 травня 1795 року), яку розділили на 12 повітів. У цій губернії Калниболото набуло статусу повітового містечка й стало Екатеринополем. Як згадує Грибовський, нові назви давав він сам, в даному конкретному випадку, очевидно – щоб догодити імператриці.

Джерела, на які опираються дослідники – «Записки о Екатерине Второй» Адріана Грибовського, москва, 1847, с.105-106; Полное собрание законов российской империи с 1649 года, с. 642.

«Історія – точна наука, бо тримається виключно на фактах! Тобто того, що вже сталось і що не можна викреслити. Незнання історії не звільняє від відповідальності!» – наголошує Олександр Піхота.