Уманець Максим Явтушенко планує створити власний історичний музей та відтворити події минувшини в 3D-проєкції. Нині ж частину колекції представив у місцевому краєзнавчому музеї. Колекціонуванням захопився чотири роки тому, розповів він Суспільному.

Мушкети та кресала часів Київської Русі, а ще булава — загалом у колекції пані Максима дві сотні артефактів. За освітою він економіст, проте має хобі — захоплення історією.

“Спочатку це було просто захоплення, потім захотілося зробити реконструкції. У Києві, наприклад, була куплена на аукціоні залізна частина булави, яка збереглася до наших часів. Їй десь 1 200-1 100 років. Це все треба було законсервувати, почистити, щоб ця річ більше не заржавіла і не пропадала”, — розповів він.

Коштує така булава дві тисячі гривень, зазначив Максим. Однак це — не найдорожча річ в його колекції:

“Якщо взяти вартість із реставрацією, то це все-таки мушкет. Сам мушкет, залізну частину, зараз за 10-15 тисяч гривень можна купити, але реставрація десь так само обходиться”.

Усі експонати уманець купував на аукціонах. Сам лише раз пробував проводити розкопки та шукати історичні речі.

“Є цікаві знахідки. Наприклад, кресала, запальничка ще з часів Русі. Потім були часи Великого Князівства Литовського. Ще є реконструкції порохівниці, натруски. Є й такі самі речі, які були знайдені на полі Берестецької битви. Ми можемо відновити, реконструювати все так, як було — один в один”, — розповів він про експонати.

У планах в Максима — відкрити власний музей старожитностей:

“Це в селі Мошурів, історична Уманщина. У 2016 році німці зробили геомагнітну зйомку і по цій зйомці ми відновили ту кількість будинків, яка колись там була”.

Нині працює над візуалізацією історичних подій:

“Працюємо над VR-проєктом. Також у планах — зробити YouTube-канал, де буде більш широко висвітлена трипільська культура: не тільки як вони прийшли, як вони жили, а і як вони працювали, що їли, у що вдягалися і багато іншого. 30-40 сценаріїв точно можна зробити”.