Понад півтора роки тому в Україні стартувала національна кампанія з вибору лікаря. Відтоді кожен обирав собі терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. За цей період декларацію з лікарями уклали не всі черкасці. Чи можна ще обрати сімейного лікаря, дізнавалося Громадське: Черкаси.
«Декларацію уклали 230 тисяч містян. За статистикою Держкомстату у нас 270 тисяч населення. Але це не значить, що 40 тисяч черкасців не мають лікаря. Хтось уклав декларацію із Червоною Слободою, а деякі студенти могли підписати декларацію із лікарем за місцем навчання. Тому ця цифра більше міграційна. Є і ті, хто принципово не хоче укладати декларації. Бо у них така світоглядна позиція, як і позиція стосовно вакцинації. Їм лікар не потрібен, бо вони не хворіють», – говорить директор департаменту охорони здоров’я і медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник.
Ті, хто ще мають бажання підписати декларацію з лікарем, ще можуть це зробити. Вони мають на це гарантоване право. Головне знайти лікаря, який ще не набрав граничну кількість пацієнтів. Один лікар може обслуговувати щонайбільше дві тисячі пацієнтів. Це рекомендація МОЗ.
Наразі усі лікарі комунальних закладів Черкас набрали рекомендовану кількість пацієнтів. Тобто підписати декларацію з ними вже не вдасться. У Черкасах – дефіцит сімейних лікарів і педіатрів. Не вистачає орієнтовно 25 спеціалістів.
«Нові лікарі, як правило, приходять у середині року. Це випускники інтернатури. Цього літа ми взяли десять нових лікарів: шість лікарів загальної практики і чотири педіатри. Наступного року ми чекаємо на прихід нових випускників. Орієнтовно їх буде чотирнадцять», – додає головний медик міста.
Тому, якщо у комунальних закладах вільних лікарів уже немає, можна звернутися до приватних. Є ще варіант пошукати фахівця у найближчих до Черкас селах. Прописка пацієнта зараз не важлива.
Навіщо взагалі сімейний лікар?
Сьогодні лікар первинної допомоги обстежує пацієнта та виписує направлення на необхідні аналізи. На основі отриманої інформації він ухвалює рішення про лікування. За потреби дає направлення до профільних спеціалістів. У 2020 році запрацює частина реформи вторинної ланки. Тоді важливість декларації, підписаної із сімейним лікарем, зросте, – каже головний медик міста.
«Тоді, маючи направлення свого сімейного лікаря, пацієнт зможе пройти певні види обстеження безкоштовно, до прикладу фіброгастроскопію (ред. – огляд слизової оболонки стравохода, шлунка і дванадцятипалої кишки). За таке обстеження платитиме Національна служба здоров’я, бо бачитиме пацієнта у своїй базі. Тих, хто не підписав декларацію, у ній немає. Тому такі пацієнти платитимуть за обстеження зі своєї кишені», – пояснює Олег Стадник.
КОМЕНТАРІ