У Черкасах весь жовтень активно говорять про приєднання села Благодатного до міста. Місто на двох берегах – утопічна мрія міського голови чи реальна перспектива розвитку? “Громадське: Черкаси” пояснює “на пальцях”.
Хто заговорив про приєднання?
Вперше офіційно про приєднання села Благодатного до Черкас заговорили 27 вересня цього року. На сайті Черкаської міської ради пишуть, що сільський голова Благодатного Володимир Янчий запропонував це міському голові Черкас Анатолію Бондаренку. Той погодився й шостого жовтня записав відеозвернення у фейсбуці – запитав у містян, чи об’єднуватися Черкасам із Благодатним. Він каже, що це принесе користь і містянам, і селянам. До того ж, останні, за його словами, давно є жителями міста. Більшість із них лікуються, навчаються, працюють в Черкасах.
Ну, об’єднаємося ми. І що?
Черкасам вигідно об’єднатися з усіма навколишніми селами. Принаймні так думає директор Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Слинько. Територія міста обмежена. А нові землі – це можливості для розвитку міста.Об’єднатися вигідно ще й з економічного боку. З великих міст держава вилучає гроші на дотацію задля розвитку менших міст. Черкаси в цьому році мають віддати державі 67 мільйонів гривень доходів. У 2020-му році – 90,5 мільйонів гривень. Тому місто зацікавлене приєднати більше сільських громад, щоб зменшити кількість грошей, які віддає державі. Якщо місто об’єднається із селом, то ПДФО (податок на доходи фізичних осіб – ред.), який йшов у село, надійде вже до бюджету Черкаської громади.
А які є мінуси?
Не вигідно місту й селу об’єднуватися лише в плані управління. Крім проблем, які є в Черкасах, на міську владу наваляться проблеми села. Керуватиме грошима Черкаська міська рада. Тому міські чиновники й вирішуватимуть, як розподіляти гроші. Селяни матимуть лише одного представника у виконкомі, тому представляти інтереси села буде складно.
Це взагалі реально – приєднати Благодатне до Черкас?
Реально, але непросто. Відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» можуть об’єднуватися лише суміжні громади. Якщо подивитися на карту Мінрегіону, то спільних меж Черкаси і Благодатне не мають. Адже їх розділяє Дніпро. І територія Черкас закінчується там, де починається річка. Вся водна гладь на правому березі Дніпра в межах Черкас належить або ж Червоній Слободі або Свидівку.Червона Слобода вже об’єдналася із двома селами – Хуторами і Вергунами. Тому Благодатне й Черкаси не можуть приєднатися до вже сформованої ОТГ. І єдина можливість законно приєднати до Черкас Благодатне – об’єднатися зі Свидівком.
А що кажуть у Свидівку?
У селі розуміють, що Черкасам потрібен Свидівок. Але на останніх зборах Свидівка більшість жителів проголосували за об’єднання із селом Будище. З Черкасами об’єднуватися люди не хочуть через те, що бачать Дахнівку, каже сільський голова Свидівка Світлана Вовк. Селяни вважають, що в цьому мікрорайоні немає ніякого розвитку. Тому Черкаси їх просто «угроблять».
Що ж буде далі?
У Благодатному зараз опитують селян. На початку листопада на зборах вони мають ухвалити остаточне рішення, чи хочуть вони приєднуватися до Черкас.Водночас у міській раді створили робочу групу, яка має вивчити можливість та доцільність приєднання. Але станом на 25 жовтня робоча група з цього питання жодного разу не збиралася. Так каже начальник відділу містобудівного кадастру Федір Балаба. Спільного бачення стосовно цього питання у міськраді немає. Є лише приватні позиції окремих посадовців, каже секретар Черкаської міської ради Ярослав Нищик.
КОМЕНТАРІ