Громада храму Марії Магдалини Православної Церкви України першою в Умані перейшла на новоюліанський календар. Настоятель храму отець Роман Юрченко розповідає, що вони вже майже місяць проводять богослужіння за новим календарем. Про це пише сайт umannews.city.

Роман Юрченко розповідає, що він є священником вже 16 рік і завдяки спілкуванню із парафіянами має реальну картину настрою і потреб людей, зокрема й в питанні переходу на новоюліанський календар.

— Це питання обговорювали ще коли я в семінарії навчався і говорили: «Чого ж ми не переходимо?» Пояснювали: «Ми боїмося, що люди не захочуть». Бо такі випадки були в Греції, в Америці, — говорить отець Роман. — Але, що мене як священника спонукало не раз звертати увагу парафіян на це: до церкви, на превеликий жаль, рідко ходить ціла сім’я, в переважній більшості і найчастіше ходить жінка, а чоловік — ні. І, звичайно, жінка одна й дотримується постів, а інші члени родини цього не роблять. Таким чином виходить, що жінка вимушена поститися окремо, а реальності це зробити складно. І найчастіше це стосується святкування Нового року посеред посту і люди порушують піст, бо люди готуються і готують, адже завдання сім’ї бути одним цілим. І логічно було б святкувати Різдво Христове, а потім Новий рік.

 Священник зазначає, що новоюліанський календар — це ще й курс держави на Європу:

— Відправна точка була, коли 25 грудня зробили державним святом та вихідним. І часто я зустрічав, що люди говорили, що вже святкують Різдво 25 грудня. На що я завжди на проповідях людям казав: «Що вони святкують, де вони святкують? Бо до церкви не йдуть, служби такої в церкві немає.» Церква завжди йшла за людьми і для мене мало велике значення, щоб ми з моєю громадою теж перейшли на новоюліанський календар. І тут вирішальну роль відіграла наша Православна Церква України, тому що в минулі роки вони дозволили вже деяким громадам святкувати по новому, хоч і не було ще такої загальної практики, просто сказали, що хто хоче, то можуть розпочинати перехід на цей календар новоюліанський.

Перехід на новоюліанський календар — це бажання людей, громади. Роман Юрченко розповідає, що громада Марії Магдалини невелика, складається з більш молодих людей також тих, хто раніше ходив до московського патріархату, але з часом для них це стало неможливим через війну, є й ті, хто ходив у Свято-Троїцький храм до отця Олександра, але їм трохи далеко туди.

— Ми в церкві говорили про це рішення держави перейти на новоюліанський календар, дискутували. І ось кожного року під впливом ЗМІ люди все частіше запитували: «Коли ми будемо переходити? Чи перейшли ми вже? Коли ми будемо святкувати Різдво?» Я відповідав, що так як завжди, а люди перепитували: «Як так?» — розповідає священник. — Це дійсно актуальне питання і з року в рік все більше людей, величезна просто кількість, запитували, і по телефону дзвонили, і особисто, і від тих, хто рідко ходить було таке питання. Цього року кожну громаду опитали. І коли опитали нашу громаду та інші, то всі громади ПЦУ в Умані і по селах висловилися за перехід.

Тож, віряни храму Марії Магдалини ПЦУ стали першими в Умані, хто перейшов на новоюліанський календар.

— Коли я прочитав, що є рішення синоду нам це робити, то на Стрітення людям оголосив про нього і сказав, що перше свято, яке ми вже перейдемо святкувати по новому календарю, буде Благовіщення, і воно буде не традиційно 7 квітня, а 25 березня, — говорить отець Роман. — Інші священники напевно вирішили почекати, коли це буде офіційно і єпископ буде переходити. Зараз єпископи активно радяться зі священниками, благочинними на цю тему, які теж будуть опиратися на громаду, яка виявила рішення. В травні можливо буде рішення собору.

Роман Юрченко говорить, що попереду у священників ще багато викликів, які будуть пов’язані з переходом на новоюліанський календар:

— З яким питання я ще стикнувся: зараз війна і багато людей, які раніше ходили в церкви московського патріархату, прийшли до нас. Вони тільки почали ходити, а наша громада вже перейшла на новоюліанський календар — це вже пересторога для них, бо багато разів говорили ж, що то не така церква і подібне. Тож, я пояснюю, що кожен з нас не раз переносив свої свята, наприклад, день народження на вихідні. Тому з церковної точки зору я взагалі не бачу якихось проблем, крім однієї — що люди звикли, — зауважує Роман Юрченко.

Настоятель храму Марії Магдалини отець Роман Юрченко говорить, що дати свят за юліанським календарем можна побачити в молитовнику — там дві дати вказано. За новоюліанським календарем цикл свят починається на два тижні раніше — церковний рік, який включає в себе всі свята, які були нерухомі: Петра й Павла було в липні — переноситься на червень, Марії Магдалини було в серпні — переноситься на липень, Успіння Богородиці 28 серпня — переноситься на 14 тощо. Всі дванадесяті свята переносяться.