Великі, кольорові, а ще з малюнками та номерами телефонів. У спробі обійти конкурентів вивіски на фасадах у Черкасах «кричать» зусібіч, замість того, щоб «звучати» в унісон з архітектурою будівель. Аби повернути місту обличчя, проект «Вивіска lab» розробив концепцію розміщення вивісок та реклами на фасадах. Свій дизайн-код вже має і будівля поблизу Будинку торгівлі, розповідає Громадське Черкаси.
«Ми зрозуміли, що треба починати із себе»
ТОВ «Центр українсько-польської співпраці» та товарна біржа «Універсальна» орендують приміщення у будівлі біля Будинку торгівлі. Кілька місяців тому вони ініціювали розробку правил оформлення вивісок та реклами для фасаду своєї будівлі. Кажуть: у цьому не бачать нічого надзвичайного, бо це вимога часу.
«Ми працюємо з іноземними роботодавцями, тому часто буваємо за кордоном. В Європі бачимо, що використання такого хаотичного розміщення вивісок, як у нас, неприпустиме. Ми зрозуміли, що треба починати із себе. Ми хотіли бути представлені на фасаді будівлі, але при цьому наша реклама не мала порушувати архітектурної цілісності. Щоб вона влаштовувала і нас, і місто, ми звернулися до громадської ініціативи «Вивіска lab». Там нам і розробили макет. На нашу думку, він має достойний вигляд», – каже керівниця Центру українсько-польської співпраці Вікторія Костенко.
У скільки обійдеться нова вивіска, у Центрі ще не знають. Тут були готові, що нове «обличчя» організації коштуватиме додаткових витрат.
«Фірма, яка виготовлятиме вивіску, зараз обраховує її вартість. Там не буде жодних телефонів чи адрес, тільки назва. Взимку, коли швидко темніє, вона буде підсвічуватися. Проект ще має погодити містобудування. Коли отримаємо дозвіл, будемо демонтувати стару і монтувати нову рекламу», – додає Вікторія Костенко.
«Правила є, але про них ніхто не знав»
Проектом «Вивіска lab» займається громадська організація «Промолодь». Ще у 2016 році вона зацікавилася міським середовищем. Тоді провели дводенний хакатон «Вивіска lab». Попередньо активісти зібрали базу будівель, захаращених рекламою, а дизайнери розробляли концепції розміщення реклами та вивісок на фасадах міста.
«Ми зрозуміли, що місто потребує правил розміщення вивісок і реклами на фасадах, щоб всі підприємці були в рівних умовах і при цьому місто зберегло обличчя. Ми з нашою ідеєю пішли до керівника відділу реклами та дизайну міськради Андрія Поліщука. Виявилося, що правила є, але про них ніхто не знає. Більше того, вони написані складною мовою, непрофесіоналам дуже важко зрозуміти їх», – пригадує координаторка проекту «Вивіска lab» Анастасія Івченко.
До проекту активісти повернулися знову у 2018 році. Тоді у листопаді вийшла пілотна версія збірника «Дизайн-код фасадів міста Черкаси». Його розробляли спільно з відділом реклами та дизайну.
«Ця версія збірника «Дизайн-код фасадів міста Черкаси» дуже наглядна, візуальна і зрозуміла. Його вже мають представники управління інспектування. Так вони зможуть інформувати підприємців. Поки що збірник несе рекомендаційний характер. Зараз триває робота над повноцінною версією. Вона буде більш детальною, розрахованою на професіоналів, які займаються виготовленням реклами. Саме її ми плануємо затвердити на міському рівні», – каже координаторка проекту «Вивіска lab».
Дизайн-код – це збірка правил і рекомендацій. Їх застосовують при розміщенні та зміні елементів вивіски/реклами на фасадах у місті. За допомогою них формується єдине, комфортне і безпечне міське середовище.
Анастасія Івченко додає: найбільша проблема у тому, що міська влада майже не має важелів впливу на ситуацію. Так, підприємців можна оштрафувати. Але штраф обійдеться дешевше, ніж демонтаж старої та встановлення нової вивіски. Тому «Вивіска lab» орієнтується на свідомий бізнес, який хоче зробити якісну вивіску, але не знає як. Саме тут приходить на поміч дизайн-код.
«Сподіваємося на ланцюгову реакцію»
Учасники проекту «Вивіска lab» розробили дизайн-код для будівлі поблизу Будинку торгівлі. Відтак кожен орендатор, серед яких і Центр українсько-польської співпраці та товарна біржа «Універсальна», має його дотримуватися.
Основні його пункти:
всі написи мають бути об’ємними і лише білого кольору;
можна розміщувати букви на підкладці кольору фасаду;
на вивісці не має бути жодної зайвої інформації (телефони, адреси, послуги тощо);
не можна заклеювати вікна та вітрини.
«З будівлею біля Будинку торгівлі – дуже складна ситуація, бо її власник не бажає втручатися у проблему. Свідомі орендатори самі приходять і питають, як зробити законну і якісну вивіску чи рекламу. Тоді і виникла потреба розробити дизайн-код саме для цієї будівлі, щоб уніфікувати рекламу. По суті примусово ніхто не буде знімати банери. Але хоча б ті, хто хоче це зробити, тепер знають, як це буде правильно. Зараз ми уже працюємо над вивісками/рекламою для кількох підприємців із цієї будівлі. Ми сподіваємося на ланцюгову реакцію», – говорить координаторка проекту «Вивіска lab».
Зі збірника «Дизайн-код фасадів міста Черкаси»
Дизайнери проекту «Вивіска lab» навіть пропонують безкоштовно розробити макети вивісок для охочих. Єдина умова – розроблені вивіски підприємці мають обов’язково встановити.
«Було дуже багато коментарів після того, як ми розробили дизайн-код будівлі. Писали, що треба зовсім все прибрати і залишити лише навігацію внизу, як це роблять в Європі. Але не все так просто. Підприємцям, які орендують офіси в таких будівлях, непросто зробити такий радикальний крок і повністю відмовитися від упізнавальних знаків на фасаді. Наше завдання – не покарати, заборонити чи зняти все старе. Ми хочемо побудувати діалог і дати рішення, які влаштують різні сторони процесу: і орендарів, і власників, і містян, і муніципальні служби», – пояснює Анастасія Івченко.
КОМЕНТАРІ