Нещодавно до нашої редакції надійшов лист із Тального за підписом кількох місцевих жителів, які скаржаться, що це містечко завалене сміттям і його треба визнавати заледве не зоною екологічного лиха. «Ви чули, що в Тальному вивозять сміття? Ні? І ми, тутешні мешканці, теж не чули і навіть не бачили, – з іронією пишуть тальнівчани. – А те, що бачимо – Тальне завалене горами сміття! А як обіцяли, як били себе в груди місцеві начальники, особливо наш мер, мовляв, він зробить центр нашого ОТГ чи не найпривабливішим, найчистішим в Україні! При чому, ще й заявляв, що свободівці уміють тримати слово…»
Принагідно нагадаємо, що у 2016 році була створена Тальнівська ОТГ, куди ввійшли райцентр і кілька навколишніх сіл, і в грудні цього ж року тут відбулися вибори голови та міськради. Серед кандидатів на мера тоді переміг висуванець ВО «Свобода» Олексій Юрченко, якого, як не дивно, підтримали провладні партії, зокрема, місцеві осередки президентської БПП та екс-прем’єра Яценюка з «Народного фронту». А 26 депутатських мандатів тоді розділили між собою аж дев’ять політичних сил. Зрозуміло, що жодна з партій не набрала переважної більшості, щоб претендувати на роль лідера (та ж мерська «Свобода», приміром, має лише два депутати).
Від так, більшість депутатів вирішили, що об’єднуючим началом має бути не колір прапора чи політичні гасла якоїсь партії, а зважені наміри й спільна робота на благо всієї громади. Так виникла депутатська група міських депутатів «За добробут Тальнівщини», яка об’єднала 17 осіб. Тобто, у Тальнівській міськраді ця депутатська група і стала більшістю, в яку не ввійшли депутати із промерської «Свободи» і БПП…
У цій ситуації міський голова обрав шлях не співпраці та компромісу із створеною більшістю в раді, а пішов своєю дорогою – протистояння та ворожнечі…
Доводиться так детально описувати ці містечкові перипетії, бо причиною багатьох нинішніх тальнівських негараздів, в тому числі й оцього сміттєвого колапсу, і стала оця дивна позиція мера, – фактично, проголосивши поділ на своїх та чужих, міський голова втягнув і раду, та й всю громаду у стан перманентної «холодної» війни, яка триває до сьогодні…
«Наш мер замість того, щоб вирішувати життєві проблеми міста і його жителів, займається лише політичними інтригами, обливає брудом своїх опонентів! – гніваються у зверненні до редакції тальнівчани. – Обзиває депутатів заледве не матюками! Хіба для цього люди обирали Юрченка міським головою?»
Зрозуміло, що запитання людей чисто риторичне, адже всім зрозуміло, яка головна функція мера – наводити лад в ОТГ та працювати на розвиток громади. А заради цього потрібно об’єднувати зусилля і громадськості, і політичних сил, і бізнесу, і, в першу чергу, депутатського корпусу. Як показує досвід, протистояння і конфлікти найчастіше призводять до того, що на якомусь етапі таких «войнушок» по вулицях починають текти нечистоти (як це трапилося в Золотоноші) або містечко перетворюється в суцільний смітник (приклад – Черкаси)…
Адже, «сміттєвий катаклізм» у Тальному розпочався не вчора і виник не спонтанно. Ще у січні, не зважаючи на спротив депутатів, міський голова Юрченко прийняв, як він висловлювався, «історичне» рішення – завести в ОТГ потужну фірму «Екоклінер» з Умані, яка і мала навести порядок на території містечка. При цьому відмовитися від послуг місцевого ПрАТ «Комунальник», фактично поставити його на межу банкрутства. Хоч саме це підприємство доволі непогано справлялося із вивезенням сміття, і чи не єдине в області, яке має для цього полігон із усіма відповідно оформленими документами та договором оренди. Тоді таку заміну мер Юрченко пафосно називав «ламанням корупційних схем».
Якщо відкинути пафос, то що ж тальнівчани втратили і що отримали в замін? ПрАТ «Комунальник» працювало в кількох напрямках – благоустрій, вуличне освітлення, вивезення сміття та викачування нечистот, очищення вулиць від снігу. До того ж підприємство справно сплачувало податки і на ньому працювало кілька десятків фахівців. Не хищаючи ПрАТ, слід віддати йому належне – робота виконувалась вчасно, якість задовольняла, особливих нарікань не було.
Що ж громада отримала натомість? «Екоклінер» обіцяв роздільне сортування сміття, його своєчасне вивезення і навіть прогортання снігу взимку. Що тальнівчани отримали, як кажуть, по факту? Минулої зими, коли розгулялися хурделиці, перший і єдиний прогортач снігу, який виїхав з Умані, зламався. Як наслідок, сніг довелося прибирати усім, – підключився і той же «Комунальник», і найняті бригади, і активісти, і навіть мер бігав з лопатою. Прогортали цілий тиждень. А сміття не вивозилося увесь січень. У лютому нарешті вивезли… Але тут сніг зійшов і виявилося, що сміття потрібно збирати не лише із централізованих точок збору (ящиків та сіток), але й із приватного сектору. Почалися ще більші пробуксовки. Порахували, що возити сміття до Умані, сортувати його і привозити назад до Тального непотріб, який не придатний для вторинної переробки, дорого і нікуди. Тоді, як кажуть, нагнули через коліно той же «Комунальник» і почали звозити сміття на його полігон…
Отож, походивши «пекельними сміттєвими» колами, тальнівські владці опинилися знову біля набитого нечистотами корита. Тепер уже і сам мер Юрченко, і підконтрольні йому містечкові ЗМІ в один голос заявляють: «Підприємство (це те, яке «Екоклінер» – ред.) почало незадовільно виконувати свої обов’язки». Хоча, як ми уже проаналізували, за великим рахунком, практично із самого початку уманське підприємство і не починало задовільно виконувати свої зобов’язання.
І ось промерські журналісти обурюються, що жителі масиву «Перемоги» підпалюють сміття, яке не вивозиться заїжджими варягами від «Екоклінеру», а сам міський голова шле листи-попередження отим варягам про їх ігнорування підписаного із міськрадою договору. А комісія з надзвичайних ситуацій міської ради та міськвиконком штампують рекомендації та рішення, щоб заставити отой «Екоклінер» таки виконувати обіцяні роботи із прибирання сміття… Бо інакше договір анулюють… Щоправда, отой підписаний з «Екоклінером» договір більше нагадує кріпацький контракт позаминулого століття, який розірвати ну дуже-дуже складно…
Виникає питання, то за що ж ця «молода команда» мера Юрченка боролась? Про роздільний збір сміття сьогодні мова вже не йде. Нині хоч би якийсь налагодити. До того ж, є ще й інший бік медалі, – а скільки ж отой, заведений мером у Тальне, «Екоклінер» сплатив податків, принаймні, порівнюючи із «ліквідованим» «Комунальником»? Про це міські владці теж не бажають звітувати. Мабуть, немає чим похвалитися…
Окрім того, на сьогодні пів міста потопає в темряві, бо старі лампочки у вуличному освітленні перегоріли, а розпіарені ЛЕД- світильники немає кому встановити…
Отож, у підсумку маємо таку картину, даруйте, сміттям. Мінуси тальнівських пертурбацій: сміття системно не вивозиться, сніг не розчищався, замість роздільного збору – отримали гамузом, замість вивезення за межі району – вивозять на тальнівський полігон, зменшений обсяг робіт – лише сміття і сніг, решту нібито робить міськрада, але узбіччя не викошуються, місто як підміталось лише у центрі, так і залишилось.
Уже дійшло до того, щоб хоч якось покращити ситуацію із вивезенням сміття, міськрада почала залучати до його вивезення власну комунальну техніку: трактор та нещодавно придбаний автомобіль ЗІЛ, а також працівників сектору ЖКГ. Тут виникає чергове запитання: «А за що громада сплачує «Екоклінеру», якщо сміття почала вивозити сама міська рада?» Хоча питання можна поставити і по іншому: «А на підставі яких рішень міськрада несе прямі затрати та збитки, виконуючи роботу приватника? Чи передбачені бюджетом ОТГ та програмою з благоустрою такі роботи та витрати бюджетних коштів?» І ці вже питання не риторичні, а які можна ставити і перед правоохоронними органами, адже тут вимальовується – використання коштів громади поза бюджетними призначеннями…
Єдиний наче б то плюс, який зіграв на конкурсі вирішальну роль на користь «Екоклінера» був той, що це підприємство гарантувало роздільний збір сміття. Що з цього вийшло, ми уже писали вище. Також уманська контора нібито обіцяла не піднімати тарифи за свої послуги. Та сьогодні підконтрольний меру виконком уже розглядає звернення «Екоклінера» про збільшення отих тарифів для населення, при чому в рази…
Складається враження, що ламаючи на словах, старі «корупційні схеми», про що наголошував ще в січні мер Юрченко, нині набудовано багато нових, де, як кажуть, і чорт ногу зламає. Чого лише вартий «прозорий» конкурс на визначення підрядника, тендери і підписані договори з кабальними умовами. Тому не виключено, що правоохоронним органам скоро доведеться розплутувати цей тальнівський «сміттєвий» клубок. І куди можуть привести ниточки з нього не важко здогадатися…
КОМЕНТАРІ