Справу про смерть семирічного хлопчика з Черкас три роки розглядали у судах. Підозрюваним — його бабі і діду — суд виніс вироки. Однак прокуратура з тим, що ухвалили, не згодна і це рішення оскаржуватиме, розповідає Суспільне.
Семирічний Андрійко потрапив до лікарні в комі 24 серпня 2021 року. 5 вересня — помер у реанімації, так і не прийшовши до тями. Минуло три роки судових засідань.
Виконувачка обовʼязків речниці Черкаської обласної прокуратури Світлана Чубенко розповіла, що вирок суду стосовно підозрюваних — названих баби і діда хлопчика — сторону обвинувачення, тобто прокуратуру, не влаштовує. За словами речниці, для подружжя проситимуть суворішого покарання.
“Суд визнав Вікторію Лясову (бабусю хлопчика — ред.) винною та призначив їй п’ять років позбавлення волі, а її чоловіка виправдали. Прокуратура з цим не згодна і проситиме суворішого покарання. Апеляцію внесено, розгляд призначили на вересень”, — пояснила речниця.
Сторона обвинувачення просить ув’язнити подружжя на сім років, розповіла прокурорка Ірина Швець:
“Прокуратура вимагає скасування рішення про виправдання обвинуваченого і призначення більш суворого вироку обвинуваченій. Також ставиться вимога про призначення міри покарання як обвинуваченій, так і обвинуваченому у вигляді семи років позбавлення волі”.
Слідство встановило, що дитина травмувалася з власних необережних дій і у зв’язку з цим погано почувалася, зазначила прокурорка.
“Проте обвинувачені, які спостерігали явні симптоми травмування і знаючи, що хлопчик перебуває в небезпечному для життя стані, проявили байдужість і не вжили необхідних заходів для надання йому кваліфікованої медичної допомоги”, — додала вона.
Станом на серпень 2024 року обидвоє підозрювані не за ґратами:
“На цей час вирок суду першої інстанції не набрав законної сили у зв’язку з тим, що він оскаржений в апеляційному порядку. Стосовно обвинуваченої до набрання вироком законної сили залишена міра запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту. Стосовно чоловіка, якого виправдали, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту скасували — відповідно до вимог законодавства”.
Своєю чергою контакти захисника виправданого Юрія Лясова кореспондентам знайти не вдалося, а адвокат Вікторії Лясової Роман Середа від коментарів відмовився, посилаючись на правила адвокатської етики.
Що відомо про смерть семирічної дитини в Черкасах
Семирічний хлопчик поступив у лікарню 24 серпня по “швидкій” з ознаками мозкової коми третього ступеня.
“У нього внутрішньочерепна гематома, немає обох вух та нижньої губи, а також статевого органу. Не зрозуміло поки протягом якого часу дитина перебувала у такому стані. У нього глибока кома”, — розповів тоді директор обласної дитячої лікарні Микола Кондрацький.
25 серпня стан дитини був стабільно важким. Діяльність мозку була наднизькою, її ледь фіксували прилади, а дихала дитина лише завдяки апарату штучного дихання, розповіли медики.
28 серпня дитина перебувала у термінальній комі. За словами лікарки-анестезіолога обласної дитячої лікарні Світлани Федченко, діяльність мозку була наднизькою, її ледь фіксували прилади, організм був не в силі підтримати тиск, а дихав хлопчик лише завдяки апарату штучного дихання.
Дитину привезли по “швидкій” з ознаками мозкової коми третього ступеня, додала лікарка.
“24 серпня його в лікарню привезла “швидка”, його супроводжувала бабуся. Що сталося та як дитина отримала травми, бабуся не змогла розповісти”, — зауважила Світлана Федченко.
Як розповіла медична директорка Черкаської обласної дитячої лікарні Наталія Волчкова, дитину привезли у вкрай важкому стані:
“Дитина була без свідомості, в комі. Були численні садна на тілі, гематома лобної частини голови, рвана рана нижньої губи, рана вуха і дефекти тканин округлої форми по тілу на лівому стегні”.
За словами лікарки, під час детального огляду медики виявили пролежні на куприку і на потилиці. Це може свідчити про те, що дитина страждала вже не перший день і садна по тілу були різного ступеня заживлення.
5 вересня, хлопчик, який весь цей час перебував у термінальній комі, помер о шостій десять вечора в лікарні.
Реакція громадськості
6 вересня черкасці принесли до двору, де живуть названі дід та баба, дитячі іграшки, лампадки та записки зі словами підтримки.
13 вересня черкасці прийшли на мирну акцію під будівлю обласної прокуратури, аби вимагати справедливого розслідування та суду у справі. Люди хотіли знати, чому судові засідання закрили та чому не перевіряють батьків хлопчика.
Як пояснила тоді організаторка акції Тетяни Кобець, люди зібралися на мітинг, щоб відстояти права дітей:
“Ми зібралися для того, щоб всім разом відстояти права своїх і взагалі всіх дітей, бо чужих не буває. Ми не повинні мовчати”.
Що казала підозрювана та що показала експертиза
Як повідомила речниця Нацполіції області Зоя Вовк, за словами бабусі хлопчика, дитина отримала травми після падіння з купи цегли у дворі. “Швидку” вона викликала лише через кілька днів.
Згідно з даними судово-медичних експертиз – прижиттєвої та після смерті дитини – причиною смерті хлопчика є черепно-мозкова травма.
“Завершили дві судово-медичні експертизи: прижиттєву та після смерті дитини. Згідно із ними, причиною смерті хлопчика є черепно-мозкова травма, що призвела до крововиливу і була ускладнена поліорганною недостатністю”, – розповів 12 жовтня 2021 року очільник обласної прокуратури Олександр Воронін.
Також, згідно з висновком експертиз, виключається ймовірність отримання травми внаслідок самоушкодження та внаслідок падіння з положення стоячи, падаючи на площину чи поверхню, що виступає. Крім того, не виключено, що дитина впала з висоти до двох метрів.
“Щодо ран вух, губи та статевого органу, вони могли утворитися від укусів тварин. При цьому виключено, що синці, садна та рани на тілі дитини утворені від гасіння недопалків, дії електричного струму чи отруєння. Водночас виключено, що дитина сама так «розчухала» собі ці рани або що це була інфекційна хвороба”, – зауважив Воронін.
Також, додав він, за словами лікарів, якби дитину вчасно доставили у лікувальний заклад, її можна було б врятувати.
Три роки судів
У серпні 2021 року, коли розпочалось досудове розслідування, кримінальне провадження розпочали за статтею 128 Кримінального кодексу України — необережне тяжке тілесне ушкодження та частиною 3 статті 135 Кримінального кодексу України — залишення в небезпеці, що спричинило тяжкі наслідки. Слідчі з’ясовували обставини, за яких хлопчик отримав тілесні ушкодження, відбувалися судово-медичні експертизи.
Надалі обвинувачення розглядали за другою із цих статей.
Судове засідання щодо обрання запобіжного заходу названій бабусі хлопчика відбувалось у закритому режимі, оскільки, за словами підозрюваної, хлопчик малолітній і розголошення відомостей про нього могло нашкодити. Всі подальші засідання у справі теж були закритими. Згодом вона подала апеляцію, однак клопотання про зміну міри запобіжного заходу не задовольнили і її залишили під вартою.
Під варту взяли і чоловіка, який доводиться названим дідом хлопчикові.
Соснівський райсуд Черкас 22 жовтня 2021 року своїм рішенням залишив під вартою обох підозрюваних. 25 листопада 2021 року їм продовжили термін тримання під вартою.
9 грудня 2021 року чергову апеляцію названої бабусі відхилили. 1 лютого 2021 року Черкаський апеляційний суд розглянув чергову скаргу захисника підозрюваної. Її не задовольнили, жінку залишили у СІЗО.
Надалі суди відбувалися у закритому режимі, журналістів на засідання не пускали.
8 лютого 2024 року обласна прокуратура оприлюднила вирок суду: підозрювану визнали винною та призначили їй п’ять років ув’язнення, а чоловіка виправдали.
“Під час судового розгляду обоє відмовилися надавати показання. Прокурори готують апеляційну скаргу”, — йшлося у повідомленні.
КОМЕНТАРІ