Черкаський художній музей з гордістю презентує виставку заслуженого художника України, голови Черкаського обласного осередку Національної спілки художників України, доцента кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького, лауреата обласної премії ім. Д.Нарбута та Всеукраїнської премії «Смарагдова ліра» Івана Фізера.
Народився Іван Васильович 17 червня 1953 року у селі Лопушанка Свалявського району на Закарпатті. Освіту здобув в Ужгородському училищі декоративно-прикладного мистецтва (1972 рік) та Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва на кафедрі проектування інтер’єру та меблів (1980 рік). Відтоді живе, навчає й працює у Черкасах.
Митець є надзвичайним трудолюбом, працює старанно й багато у різних видах образотворчого мистецтва: графіці, пластиці, сніцарстві та живописі. Феноменальний талант художника незрівнянно проявився у створенні ним різноманітних панно, в оздобленні інтер’єрів будинків культури, шкіл, палаців одружень та інших суспільних закладів. Майстром створені іконостаси в Іллінській церкві села Суботів Чигиринського району, а також у Стеблеві, Пастирському, в м. Біла Церква та в інших селах і містах України.
Іван Фізер є учасником близько 100 всеукраїнських та міжнародних виставок (Білорусь, Сербія, Іспанія, Росія), а також майже 20 персональних у містах Київ, Черкаси, Чигирин, Канів, Кам’янка тощо.
Ювілейна виставка «Молитва за Україну» презентує понад 120 робіт, виконаних майстром за останні п’ять років. До речі, 90% демонстрованих творів експонується вперше. Будучи свідомим громадянином своєї держави, знаючи її історію, люблячи рідну землю, Іван Фізер не зміг би стояти осторонь подій бурхливого сьогодення. Тож невипадково назву виставці дав епічний і монументальний поліптих «Молитва за Україну», композиція якого налічує 24 елементи. Центральну арку формують портрети Т.Шевченка, І.Мазепи та Б.Хмельницького, нижче яких розгортаються сюжети філософсько-образної інтерпретації героїчного войовничого минулого та сучасності. Вдалим доповненням площинного твору є вписана в арку скульптура ангела, що склав руки у молитві.
В експозиції також представлені графічні аркуші, скульптурні портрети та композиції, виконані у різних матеріалах і техніках. У всіх них помітна особлива й неповторна авторська манера, «фізерівські» самобутні риси й стиль. Автор натхненно розвиває поетику західноукраїнської школи, звертаючись до традицій жанру та гармонійно поєднуючи їх з особливостями сучасного дизайну. Вдалим доповненням виставки є фотоматеріали, що формують цілісне бачення і масштаб творчої діяльності Івана Васильовича.
КОМЕНТАРІ