Піти у кафе чи ресторан – це буденність. От тільки для людей з інвалідністю такий вихід у світ – справжнє свято. Тому громадська організація «Територія добра» організувала спеціальну акцію. Її представники звертаються до закладів Черкас з пропозицією запросити до себе людину з інвалідністю та прийняти її як особливого гостя, розповідає “Громадське.Черкаси”.

«У мене донька на візку. Їй 20 років. По ній бачу, що їй дуже важливе і потрібне спілкування, коли вона десь їздить, робити речі, які роблять її ровесники без інвалідності. Тому я знаю, чим живуть такі люди. Хотілося б, щоб соціум змінив філософію, що люди з інвалідністю мають сидіти вдома і не показувалися на вулицю. Насправді для них кудись вийти за свято. Їм дуже приємна увага сторонніх людей. Для них це і соціалізація, і емоції. Головна ідея акції – показати суспільству, що ці люди мають потреби. Так, люди з ментальними формами інвалідності реагують повільніше і мають вади мовлення, але вони все розуміють», – говорить очільниця ГО «Територія добра» Тетяна Новакова.

До акції організація долучає молодь із тяжкою формою інвалідності. Такі люди найбільш вразливі в суспільстві, бо не можуть самостійно себе обслуговувати. Відвідувати будь-які заклади для них не просто, бо пересуватися містом вони можуть тільки на інва-таксі. А щоб скористатися послугами цього сервісу, часто доводиться чекати кілька тижнів. Тож виходять у зовнішній світ вони не часто.

Натомість самим закладам акція буде корисною, щоб відпрацювати навички обслуговування таких відвідувачів. Тетяна Новакова каже, люди часто не знають, як будувати діалог із людьми з інвалідністю.

«Із досвіду скажу, що, коли люди спілкуються з людиною з інвалідністю, вони вважають за нормальне говорити про неї у третій особі. Коли я приходжу по справах із донечкою, навіть працівники соцзахисту звертаються до мене і говорять на кшталт: «от вашій доньці…». Вони не звертаються до неї. Я привчаю людей до того, що вони мають спілкуватися з нею. Вона свої справи має право вирішувати самостійно. Якщо людина щось не розуміє, я з радістю допоможу налагодити контакт», – каже жінка.

Поки що до акції долучилися два заклади харчування у місті та служба таксі. Акція безстрокова, тож будь-які кафе, піцерії, ресторани, кінотеатри, розважальні дитячі містечка можуть приєднатися.

«У нас немає особливих вимог. Просимо, щоб це не був вихідний день і обідній час, коли багато відвідувачів. Хочемо щоб і гості, і працівники закладів почували себе вільно. Якщо заклади не можуть прийняти наших підопічних на благодійній основі, то ми можемо виділити певний бюджет. Просто прийміть і обслужіть на належному рівні», – додає Тетяна Новакова.