Сплатити податок на розкіш Державна податкова служба у Черкаській області зобов’зала черкаську пенсіонерку. З легкої руки чиновників ГУ ДПС пані Тетяні «приписали» у власність квартиру, яка їй ніколи не належала і тепер вимагають сплатити податок на нерухомість у сумі близько 900 грн, що складає четверть від розміру її пенсії. У ситуації розбирався журналіст видання «City News».

Кілька днів тому на адресу черкаської пенсіонерки пані Тетяни, єдиний дохід якої – пенсія у суму 4 тисячі гривень на місць, від ГУ ДПС України у Черкаській області прийшов «лист щастя», що інформував жінку про необхідність сплатити податок на нерухомість.

За логікою податківців, людина з реальним доходом 4 тисячі гривень має сплатити державі близько 900 грн податку на нерухомість, що нарахований за минулий рік.

Як можна нарахувати цей податок на особу, площа житла якої ледь сягає 52 кв.м? – запитаєте?. – Елементарно, Ватсон!

Виявляється задля цього треба просто “приписати» їй у власність чужу квартиру. Далі ж, сплюсувати площі обох квартир, які в сумі будуть складати вже понад 80 кв.м, легко нарахувати податок на нерухомість. Те ж, що «приписана» квартира жодної секунди у власності пані Тетяни не була, і жодного документу, який би пов’язував її з квартирою, у природі не існує, податівців явно не бентежить.

Щоб добитись правди пенсіонерці довелось йти розбиратись у податкову службу.

Поспілкуватись із чиновниками, з чиєї вини не молодій жінці довелось бити ноги і витрачати час та сили, виявилоось справою не із легких. Потрапити у кабінет, вказаний у листі, не реально, бо у зв’язку з війною діє жорсткий режим. У офісі фіскалів спілкування громадян з працівниками ведеться лише за телефоном. Перша спроба такого контакту виявилась не вдалою, бо чиновниця поклала слухавку нічого толком не пояснивши.

Прояснило ситуацію спілкування з іншим працівником, який пояснив інцидент помилкою комп’ютера.

– Служба працює із матеріалами, які надає казначейство. Документів у нас немає, тому ми надану інформацію не перевіряємо. Вам необхідно подати заяву у довільній формі на ГУ ДПС у Черкаській області і вказати на ту помилку, яка виникла. Відповідальні працівники розберуться і скасують нарахований податок, якщо він нарахований неправомірно, – пояснив працівник.

– Невже ці 900 гривень – це для вас така велика сума?, – здивувався податківець.

– Як ви думаєте, четверть суми місячної пенсії – це багато, чи мало?, – відповіла пані Тетяна і пішла до вказаного податківцем віконечка у якому, з його слів, мали їй пояснити алгоритм подальших дій.

Дама у віконечку, ледь почувши запитання, одразу фиркнула, що нічого не знає і послала пенсіонерку у магазин купувати бланк заяви.

Слава Богу продавчиня магазину виявилась більше поінформованою. Вона люб’язно підказала, який саме бланк необхідно обрати.

У заяві пані Тетяна не лише виклала суть проблеми і попросила скасувати нарахований податок на нерухомість, як не правомірний, але й попросила надати роз’яснення щодо того, чому так сталось.

Що ж. З нетерпінням чекаєм на версію податківців про те, як можна «накинути» на особу нерухомість, якої у неї ніколи не було.

Утім, інцидент навів на думку  і про те, що буде із тими людьми, які в силу поважного віку, фізичного стану чи інших обставин позбавлені можливості особисто прибути у офіс фіскального відомства і розібратись? З них просто здеруть гроші, і ніхто розбиратись у ситуації не буде?.

Влодимир Лимаренко-Полянський

blank blank blank blank