Із 1 січня 2025 року набув чинності закон “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”, який передбачає підвищення розмірів страхових сум та умови надання “автоцивілки”.

Тепер на вартість страхового поліса впливає індивідуальна історія водія — кількість дорожньо-транспортних пригод, стаж водіння та тип авто, розповів Суспільному директор черкаського представництва однієї зі страхових компаній Володимир Волоха.

Черкащанин Євгеній Стрельніков їздить на авто понад шість років, та стаж, розповів, вимірює не роками, а кілометрами подоланого шляху:

“Я люблю подорожувати, моє хобі зв’язано з виступами на сцені, що також передбачає багато поїздок по Україні. За своє життя я потрапив у близько десятка ДТП. Часто винуватцем був не я, завжди вмовляв людей оформити європротокол”.

Оформлюють європротокол за умови спільної згоди кожної зі сторін дорожньо-транспортної пригоди, додав він:

“Я втрапляв у ДТП і по своїй необережності, так і по необережності інших водіїв. Також я часто допомагаю друзям, які потрапляють в ДТП і не знають, що робити”.

Компенсувати витрати після аварій щоразу допомагала страхова компанія. До Нового року пан Євгеній оновив щорічне страхування, за яке сплатив дві тисячі гривень. Та за повторного оформлення, пояснив, сплачуватиме більше, бо змінились умови нарахування поліса:

“Страхування — це така штука, яка захищає навіть більше не багатих, а бідних від багатих, оскільки дешеве авто може в’їхати в дуже дороге. Раніше сума була десь 160 тисяч, я не впевнений, що цих грошей вистачить на повноцінний ремонт дорогого авто. У такому випадку всі інші витрати попадають на власника авто, який винен”.

Артем Сіренко за кермом вісім років. За цей час двічі потрапляв у ДТП. Не встиг оновити “автоцивілку” до 1 січня, тож придбає її вже за оновленими цінами:

“Якраз закінчується термін дії моєї страховки, буду поновлювати”.

Додав: має мікроавтобус і вже прорахував вартість відповідно до об’єму двигуна транспортного засобу:

“Страхова, послугами якої я користуюся всі вісім років, поки за кермом, вона назвала суму за мікроавтобус 7 000 гривень, а якщо дивитись на інтернет-ресурсах, то страхування вийде десь у районі 4-5 тисяч. У 2024 році я заплатив за страхування машини рівно вполовину менше”.

До 2025 року вартість “автоцивілки” визначало Моторне (транспортне) страхове бюро України, а із 1 січня страхові компанії самостійно формують ціни, розповів юрист Андрій Вовк. Нові умови, пояснив він, мають сприяти швидшому наданню послуг та підвищенню аварійних виплат:

“Рішення про виплату коштів тепер будуть ухвалювати протягом 60 днів, в окремих випадках його можна буде продовжити до 90 днів страховою компанією. Також потерпілий від дорожньо-транспортної пригоди матиме змогу самостійно звертатись безпосередньо у свою страхову компанію”.

Окрім цього, закон передбачає збільшення компенсації майже вдвічі: за шкоду майна до 250 тисяч гривень, а за шкоду життю та здоров’ю — до 500 тисяч гривень.

Також скасували франшизу, тобто частину збитків, що не відшкодовує страхова. А максимальна сума виплат за європротоколом відтепер дорівнює максимальній страховій сумі. Андрій Вовк додав: страхові компанії зобов’язані оплатити ремонт автомобіля в повному обсязі без урахування його зношення, а потерпілий за відшкодуванням звертається до своєї страхової.

Вартість страхового поліса залежить від індивідуальної історії водія: кількість ДТП, стаж водіння, типу авто, розповів директор однієї зі страхових компаній Володимир Волоха. Окрім пенсіонерів та людей з інвалідністю першої та другої груп, знижку 50% на послуги від початку року отримують учасники бойових дій, які раніше були звільнені від страхування.

“Автомобілі до п’яти років ми будемо ремонтувати по тих цінах, які на них у фірмових станціях. Зріс рівень нашої відповідальності, тому що раніше ми відшкодовували збитки до 160 тисяч гривень, це буквально чотири тисячі доларів, то тепер ця сума зросла до 250 тисяч”, — зазначив пан Володимир.

Для тих водіїв, хто придбав страхування перед новим роком, зміни набудуть чинності за повторного оформлення “автоцивілки”, додав директор.