Більше двох тижнів штормить село Софіївку, що на Золотоніщині. Тут наприкінці липня на позачерговій, можна сказати, надзвичайній сесії сільради було оголошено імпічмент голові села Руслану Семенюті. Як вважають ініціатори такого рішення – за прогул. І справді, сільський голова на час проведення сесії був відсутній на робочому місці, як і пару днів перед нею. Але зрозуміло, що з такої причини надзвичайні сесії не проводять і керівників у відставку не відправляють. Тим паче, що громада села ні сном, ні духом не відала про такі закулісні ігрища сільських депутатів…

Дев’ять обранців, які провели цю надзвичайну сесію, доводять, що все пройшло, як по нотах, – і кворум був, і таємне голосування проводилось, і всі процедури повністю дотримано… Отож, просимо любить та жалувать новоспечену в. о. сільського голови, секретаря сільради Ганну Литовченко.

Звичайно ж, тут виникає логічне запитання: це, так би мовити, принципове рішення депутатів – оцінка роботи сільського голови чи змова за час його відсутності? Добре обізнані із місцевими розкладами люди говорять, що це  продовження боротьби за владу між нинішніми та колишніми сільськими очільниками та їх командами. Мовляв, колишній сільський голова Софіївки так і не змирився з поразкою, і через своїх депутатів у раді здійснив містечковий переворот…

До речі, усунутий в такий спосіб з посади очільника села Руслан Семенюта, після повернення в рідні пенати, не гаючи часу, подав позов до суду про скасування рішення сільради про його імпічмент. За словами «відставленого» голови – він був у відрядженні. Золотоніський міськрайонний суд справу по суті не розглянув, але вже встиг винести ухвалу на заяву про забезпечення позову, визнавши призупинення рішення позачергової сесії недоцільним…

Але ж на такі дії «заколотників» є і суд людський, сільської громади. А софіївців особливо обурило, що депутати сільради приймали рішення про відставку голови утаємниченим від громади способом. Та й сам імпічмент багатьма жителями Софіївки був сприйнятий в штики. І аргумент у них був залізний – сільського голову обирали всім селом і тому ігнорувати думку громади комусь на догоду депутати не мали права…

Отож, уже 4 серпня на стихійному зібранні незадоволена частина софіївців зажадала пояснень від депутатів, які прийняли це суперечливе рішення. Коли ж ті відмовилися звітувати, було  вирішено використати призначений для громадських слухань день для проведення зборів виборців, на яких ініціювати відкликання депутатів, які проти волі громади «відставили» голову села. А саме на 10 серпня у Софіївці були заплановані слухання щодо пропозицій Піщаного та Гельмязева про добровільне об’єднання громад.

У цей день Софіївський сільський будинок культури був переповнений. На зібрання завітали керівники району, які намагалися узгодити позиції обох сторін, але згоди так і не досягли. Переважна ж більшість присутніх софіївців зареєструвалися для участі у зборах виборців, а громадські слухання щодо створення ОТГ було вирішено перенести на інший день.

Отож, делегації з Гельмязева, Піщаного, Золотоноші та Черкас, що прибули на слухання про можливе об’єднання сіл, натомість стали глядачами на зборах виборців села Софіївки, які дали старт процедурі відкликання за народною ініціативою аж дев’яти депутатів сільської ради.

Розгляд першого питання тривав понад годину. Ініціатори зборів виборців висунули дев’ятьом депутатам сільради, які провели «імпічментну» сесію,  претензії у порушенні законодавства щодо процедури скликання і проведення позачергової сесії, прав виборців, голови села та частини депутатів. Також люди звинуватили цих депутатів в ігноруванні думки громади та відмові у звіті перед виборцями про підстави і мотиви прийнятого рішення.

Спроба трьох з названих на зборах дев’яти депутатів пояснити людям, що змусило їх піти на такий крок, не переконала присутніх. Після численних виступів у обговоренні було внесено пропозицію щодо відкликання дев’яти депутатів сільської ради за народною ініціативою з формулюванням: «за те, що не виправдали довіри виборців, допустили дії, не гідні високого статусу депутата, прийнявши незаконне, антинародне рішення, всупереч волі громади та за невиконання обов’язку звітувати перед виборцями».

Присутні на зібранні також створили ініціативну групу із збору підписів за відкликання депутатів, обрали її офіційного представника та затвердили форму підписного листа.

На завершення зборів «недоголова» села Руслан Семенюта звернувся до софіївців зі словами подяки за потужну підтримку. Він також подякував представникам районної влади за те, що вони начебто прибули його підтримати. На що голова Золотоніської райдержадміністрації Олександр Лісовий відповів, що районна влада не підтримує персонально нікого з учасників конфлікту, а вбачає своє завдання в забезпеченні правопорядку та прав територіальної громади. Олександр Анатолійович попередив усіх посадових осіб, що прийняття будь-яких рішень має відбуватися виключно у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Хочеться надіятися, що ситуація у Софіївці врешті-решт розв’яжеться саме у законний правовий спосіб. А якщо хтось надумає викручуватися чи влаштовувати закулісні ігрища, громада здатна таких «гравців» поставити на місце.

Найкращим же виходом із ситуації, що склалась, можуть бути повні перевибори і сільського голови, і сільської ради. От тоді, місцева громада все і всіх точно б розставила на свої місця…

Яків Немирів