Саме такі висновки можна зробити із результатів опитування, яке наша редакція провела у квітні цього року. У редакційному голосуванні взяли участь 677 наших активних читачів.
Звичайно, ми прекрасно розуміємо, що говорити про вибори у нинішні воєнні часи надто складно. Тим паче, що активне політичне життя в Україні і, зокрема, на Черкащині майже завмерло… Сьогодні важко спрогнозувати і майбутній партійний ландшафт на виборах, адже більшість політичних проектів із минулого довоєнного часу навряд чи зможуть серйозно впливати на після воєнні електоральні настрої черкащан.
І все ж таки ми спробували спрогнозувати (чи скоріше пофантазувати) – якби місцеві вибори відбувалися сьогодні і у них брали участь уже добре відомі громадянам партії та нові політичні сили, на кшталт партії Залужного чи Притули, то якою б була реакція наших земляків у такому випадку? Кого черкащани готові підтримати на місцевих виборах на сьогоднішній день?
Отож, в редакційну опитувальну анкету ми включили фаворитів минулих виборчих перегонів, – ту ж політсилу президента Зеленського «Слугу народу», партію Порошенка «Європейська солідарність», «Батьківщину» Юлії Тимошенко… Також у наш праймеріз ввійшли «Голос», «Свобода», наша містечкова партія «Черкашани». Додали ми і кілька політичних проектів, про можливість створення яких нині чимало говорять політтехнологи, – партії під вивіскою головнокомандуючого Залужного та розкрученого останнім часом супер волонтера Сергія Притули. Оскільки діяльність промосковських пропутінських партій в Україні нині заборонена, ми включили в анкету таку собі уявну структуру прихильників «руського міра» під умовною назвою «партія путіна». Оскільки в нашому редакційному опитуванні йде мова саме про місцеві вибори, то ми поставили на розгляд читачів і політсилу, яку міг би символізувати міський голова Черкас Анатолій Бондаренко…
Таке «виборче» опитування викликало доволі значний інтерес у наших читачів, в якому, як ми уже зазначали, взяли участь майже сімсот черкащан.
Звичайно, найлегше було передбачити, що нині в період жорсткого воєнного протистояння з росією жодних шансів пройти у місцеві ради не мають політичні сили прокремлівського спрямування. Так, «партію путіна» із 677 черкащан, які взяли участь в голосуванні, готові все ще підтримати всього 5 осіб. Практично усі партійки промосковського штибу повністю себе дискредитували і навряд чи в найближче десятиліття зможуть впливати на політичне життя в Україні…
Що ж до результатів нашого опитування, то в ньому впевнено перемогла партія, яку представлятиме міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. За «бондаренківців» готові сьогодні проголосувати 26 % наших активних читачів. Звичайно ж, це показник високого рейтингу самого Анатолія Васильовича, який зберігається до сьогодні після його переможних місцевих виборів 2020 року. Фактично, – це доволі гарна оцінка роботи мера та його команди за останні складні воєнні часи.
Якби місцеві вибори відбувалися сьогодні, то непогані шанси перемогти на них мала б команда експрезидента Петра Порошенка. Принаймні, 19 % із числа тих, хто взяв участь у нашому редакційному опитуванні, продовжують симпатизувати «Європейській солідарності». Попри усілякі перипетії та скандали навколо самого Порошенка та його партії, у «ЄеСівців» залишається досить стабільним ядерний електорат. До того ж, прихильники Петра Олексійовича здатні швидко мобілізовуватися і активно включатися у голосування на підтримку свого лідера…
Як показують результати сьогоднішніх соціологічних опитувань найбільший рівень довіри та підтримки серед громадян мають Збройні Сили України. А тому й не дивно, що один із керівників ЗСУ, головнокомандувач Валерій Залужний може відразу додати авторитету будь-якій політичній силі. От і наші читачі уже готові активно голосувати за партію Залужного – 17 % народної підтримки…
Звичайно ж, значна частина наших земляків мають на думці підтримати інші політичні сили, яких немає в нашому опитувальному списку. І таких черкащан на сьогодні – 15 %…
Кожен десятий із числа громадян, які взяли участь в опитуванні, готовий голосувати за партію нашого президента – «Слуга народу». Можливо, як для партії, лідер якої виграв президентські вибори із результатом у 73 %, нинішні опитувальні 10 % – показник доволі не найкращий. Але якщо врахувати, що цілком вірогідно провладну партію на виборах можуть підтримати такі потужні фігури, як той же Залужний, а на місцевому рівні лідери громадської думки на кшталт Бондаренка, то у політичної сили «зелених» можуть бути цілком непогані виборчі перспективи…
Доволі здивував результат, який отримала в редакційному опитуванні партія під можливим лідерством Сергія Притули. Якщо врахувати наскільки потужно пан Притула на сьогодні «розкручений» в інформаційному просторі України, то подані 4 % голосів за його можливу партію виглядають, ну, дуже слабенько…
А от результат «старих» політичних проектів таких, як «Батьківщина» та «Свобода», не дивує. Черкащани ще їх пам’ятають, але масово підтримувати, як це було раніше, уже навряд чи будуть. Хоча 3 %, отримані «батьківщинівцями» і «свободівцями» в нашому опитуванні, дають шанс при потужній роботі на місцевих виборах подолати омріяні прохідні 5 %…
За нашу містечкову партію «Черкащани» віддали свої голоси 2% громадян, які взяли участь в нашому редакційному опитуванні. Але це абсолютно не значить, що цю політсилу місцевого розливу треба списувати в утиль. Базовий електорат «Черкащан» знаходиться не в Черкасах і містах обласного значення, а в селах і містечках нашої глибинки, де жителі не дуже активно беруть участь в інтернет голосуваннях. Зате активно ходять на вибори, на відміну від городян, і, як показує практика, часто голосують за місцевих господарників, які й складають основну частину цієї містечкової партії…
Після чималої кількості скандалів, розколів і взаємо звинувачень в середині партії «Голос», які потрясали цю політсилу останні кілька років, її результат в опитуванні – 1 % – цілком виглядає закономірним…
Ну і, як ми уже писали, практично нульовий рейтинг у промосковського проекту під умовною назвою «партія путіна».
Але знову хочемо нагадати, що результати редакційного опитування відображають точку зору лише наших читачів і не є соціологічним дослідженням в його класичному варіанті.
Яків Немирів
КОМЕНТАРІ