Ветеран Андрій Гера був учасником АТО. Знову став на захист країни відразу після повномасштабного вторгнення. Служив у складі 66-ї окремої механізованої бригади кулеметником-навідником. Отримав поранення в боях за Авдіївку. Демобілізувався у 2024 році. Наразі працює на переробному комплексі «Миронівської птахофабрики». Спортом займається попри фронтове поранення.

«По перше, для мене це реабілітація та відновлення власного здоров’я, а по друге – допомагає повернутися до мирного життя, соціалізуватися в громаді», – каже ветеран Андрій.

Андрій Гера разом із односельцями вже відвідує адаптивний спортивний простір «ReHUB», який днями відкрили у Степанцях на Канівщині. Тут вони мають змогу під керівництвом тренера займатися на тренажерах, працювати у форматі групових чи індивідуальних тренувань.

Адаптивний клуб «ReHAB» –  один з 15 переможців конкурсу  «Час діяти, Нестримні», який на умовах співфінансування отримав грантову підтримку від  Благодійного фонду «МХП-Громаді» в межах програми реінтеграції військових та ветеранів «МХП Поруч», Державної установи «Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», за підтримки Міністерства молоді та спорту України в межах проєкту «Активні парки» програми Президента України.

«Благодійний фонд «‎МХП-Громаді» близько 10 років займається розвитком та відновленням громад. І коли ми почали реалізувати програму підтримки військових та ветеранів «МХП Поруч», зрозуміли, що  саме спорт є важливим драйвером у реабілітації та реінтеграції захисників, які повертаються до мирного життя. Разом із тим, ми розуміємо, що для цього необхідно підготувати адаптивну матеріальну базу, облаштувати умови та залучити тренерів, які б професійно супроводжували цей напрям. Грантовий конкурс «Час діяти, Нестримні» якраз і став тією платформою, що об’єднала різні зусилля й ресурси задля розвитку  адаптивного спорту у громадах. У межах конкурсу ми підтримали створення 15 адаптивних клубів у різних селах та містах країни, два з яких розпочали свою роботу на Черкащині: клуб МСК «Дніпро» у м. Черкаси та клуб «ReHUB» у Степанцях, – розповів Олександр Пахолюк, директор БФ «МХП – Громаді».

Проєкт «Час діяти, Нестримні» спрямований на створення та облаштування у громадах спортивних центрів, адаптивних клубів для занять фізичною культурою, спілкування з однодумцями та отримання фахової підтримки від кваліфікованих тренерів, стимулюючи їх реінтеграцію в соціальне життя громади. Кожен із 15 переможців конкурсу отримав грант до 400 тис. грн на створення у своєму селі чи містечку адаптивного клубу. Безпосередньо в Степанцях бюджет проєкту склав понад 1,1 млн грн, 200 тис. грн з яких виділили у Благодійному фонді «МХП-Громаді», ще стільки ж – у держустанові «Спорт для всіх». Понад 750 тис грн. у проєкт інвестувала Степанецька громада.

«Вже більше шести років ми активно підтримуємо спорт у громаді, у тому числі спільно з Фондом «МХП – громаді» в межах проєкту «Спорт для всіх». Розвиваємо футбол, волейбол, греко-римську боротьбу тощо. Водночас сьогодення вимагає змін і нових проєктів – таких як адаптивні клуби, започатковані на рівні держави. Звісно ми не стоїмо осторонь цих процесів, ми допомагаємо нашим захисникам на фронті й разом із тим розуміємо важливість реінтеграції ветеранів, які повертаються у громади, у тому числі через спорт», – зазначив Олександр Яременко, голова Степанецької громади.

У межах конкурсу «Час діяти, Нестримні»  пройшов  освітній модуль з підвищення професійних компетенцій та з бухгалтерського супроводу. Тренери спортивних залів отримали відповідні сертифікати від Національного університету фізичного виховання та спорту України.

«Щодня у громади повертаються ветерани й наше спільне завдання – створити умови, в яких вони зможуть почуватися комфортно та отримають належні умови для реінтеграції та подальшої реалізації. Адаптивний спорт – одна із таких умов, – зауважив Сергій Радько, директор Комплексу з переробки курчат-бройлерів «Миронівської птахофабрики». – Ми підтримуємо розвиток адаптивного спорту на Канівщині. Цьогоріч, у межах програми «МХП Поруч», у Каневі проводили тренування з адаптивного спорту для ветеранів та людей з інвалідністю. Також наразі в місті завершується облаштування адаптивного простору для занять спортом, що отримав грантову підтримку завдяки конкурсу «Час діяти, Канівщино!».

За словами Єгора Алєксєєнка, начальника івент відділу Державної установи «Спорт для всіх», загалом в Україні вже відкрито 85 адаптивних клубів, де проводяться заняття з різних видів спорту.

«Адаптивні клуби — це можливість для кожного ветерана війни відновити своє фізичне та ментальне здоров’я, знайти підтримку та відчути власну силу завдяки залученню до рухової активності. Ми завжди враховуємо потреби учасників на всіх етапах планування та реалізації проєкту, адже їхня думка для нас є пріоритетом», — сказав Єгор Алєксєєнко.

Адаптивний спорт — це не просто фізична активність, а комплексний підхід до реабілітації та реінтеграції ветеранів та людей з інвалідністю.

«Ми прагнемо забезпечити безбар’єрність для військових, їхніх родин та осіб з інвалідністю, зокрема постраждалих від війни. Ветерани можуть стати рушієм змін у громаді, якщо їм надати доступ до реабілітації та розвитку. Адаптивні клуби в громадах створять середовище для відновлення, забезпечать підтримку, сприятимуть фізичному й психологічному відновленню, зміцнять родинні зв’язки та інтегрують громаду в процес допомоги», – поділився Олександр Божок, виконувач обов’язків директора «Спорту для всіх».

Додаткова інформація:

«Час діяти, Нестримні» – це конкурс грантів для громад, які можуть отримати до 400 тис. грн на створення у своєму селі чи містечку адаптивного клубу «Нестримні».

Проєкт реалізовується на території 13 областей України, а саме: Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській областях та м. Київ.

Партнери проєкту: Благодійний фонд «МХП – Громаді»  в межах програми реінтеграції військових та ветеранів «МХП Поруч», Державна установа «Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» в  межах проєкту «Активні парки» програми Президента України, Міністерство молоді та спорту України.

Проєкт спрямований на створення та облаштування у громадах спортивних центрів, адаптованих для осіб з інвалідністю, в тому числі осіб з інвалідністю внаслідок війни, де вони зможуть займатися фізичною культурою, спілкуватися із однодумцями та отримувати фахову підтримку від кваліфікованих тренерів, стимулюючи їх реінтеграцію в соціальне життя громади.