Замість того, щоб роками чекати на свій законний шматок землі, учасникам бойових дій пропонують по 100 тисяч гривень. Такий варіант АТОвцям запропонувала Черкаська міська рада. Мовляв, землі на всіх не вистачить. Деякі захисники сприйняли ініціативу влади вороже. Журналісти «Громадського ТБ: Черкаси» дізнавалися, чому влада вирішила так вчинити та чи є в Черкасах вільна земля.

Чому воїнам вирішили давати гроші?

АТОвець Антон Дубовий чекає на земельну ділянку більше трьох років. До ініціативи міськради налаштований скептично.

«Я відмовлюсь від землі лише в тому випадку, якщо гроші не потрібно буде чекати. Тому що краще 100 тисяч в руках, ніж земля через 10 років», – каже Антон.

А колишній боєць Олександр Кутній таки отримав земельну ділянку в Черкасах. Йому довелося майже два роки чекати на свої 6 соток землі у мікрорайоні Лісовий (колишня назва – Луначарського).

«Наприкінці 2015 року подав заяву. Отримав земельну ділянку в жовтні 2017 року. Дали шість соток замість 10. Спочатку стояв у загальній черзі учасників бойових дій. Коли у 2016 році отримав другу групу інвалідності – потрапив у позачерговий список. Через це мені вдалося швидше отримати землю», – каже Олександр.

Чоловік не схвалює ідею міської влади з одноразовими виплатами бійцям:

«За ці гроші не можна купити навіть дві сотки в Черкасах. Я проти того, щоб давали сто тисяч. Це не гроші. Або землю дайте, або стільки грошей, щоб людина самостійно змогла купити земельну ділянку».

Ідея з виплатою грошей АТОвцям виникла через те, що землі в Черкасах немає або вона непридатна для будівництва – депутат міськради Микола Фомич. 

Виплачувати АТОвцям гроші запропонував депутат Черкаської міської ради від фракції «Об’єднання «Самопоміч» Микола Фомич. Він каже, що ініціатива зі ста тисячами виникла через те, що землі в Черкасах немає і вона непридатна для будівництва.

Історія з непридатною для будівництва землею трапилася у 2018 році. Тоді Черкаська міська рада планувала виділити АТОвцям 40 земельних ділянок. Згодом з’ясувалося, що на тій території розташоване стихійне сміттєзвалище. Спочатку колишній заступник міського голови Геннадій Шевченко обіцяв, що сміття звідти приберуть. Але виявилося, що це дорого. Підрядник оцінив свою послугу у дев’ять мільйонів гривень. Зрештою спеціальна комісія визнала землю непридатною для будівництва.

«Тому для того, щоб зменшити соціальну напругу і хлопці отримали те, що їм належить, ми запропонували цю ініціативу [зі ста тисячами гривень]», – каже Микола Фомич.

30 липня виконком вніс зміни до програми підтримки воїнів. За зміни про одноразову грошову компенсацію АТОвцям в розмірі 100 тисяч гривень тепер мають проголосувати депутати міськради. Коли депутати проголосують, захисники зможуть отримати гроші. Якщо вони досі не отримали землю в Черкасах.

Земельна арифметика

Точної цифри воїнів, які подавали заяви на отримання землі, не знають навіть у Черкаській міськраді. У відповіді на інформаційний запит «Громадського: Черкаси» заступник міського голови Максим Скорик написав, що більше 1750 АТОвців та 37 членів сімей загиблих звернулися до міськради, щоб отримати землю. Її надали усім членам сімей загиблих, які писали заяви, і 150 захисникам. За законом, одному учаснику бойових дій в місті гарантовано 10 соток. А тепер порахуймо. Щоб усі захисники отримали по земельній ділянці, потрібно близько 200 гектарів. Площа Черкас – 6900 гектарів.

«Землі у Черкасах дуже мало. Наше місто компактне. З одного боку – річка Дніпро, з іншого – ліси першої категорії. У бік Дахнівки і Мошен ми не можемо розвивати Черкаси. Червона Слобода – сформований населений пункт. Єдине – в сторону Сміли трохи, але там паї», – каже директор департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради Артур Савін.

blank

Більша сума одноразової фінансової виплати захиснику ніж 100 тисяч гривень – непосильна сума для міського бюджету – депутат Микола Фомич. 

Скільки вільної землі залишилося під індивідуальну забудову, ніхто в міськраді не знає. У відповіді на наш інформаційний запит заступник директора департаменту архітектури Олександр Жмурко написав, що міська рада не веде такого обліку. Цим має займатися черкаське управління Держгеокадастру.

250 мільйонів за три роки. Як міська рада виплачуватиме АТОвцям гроші?

Черкаси – не перше місто, що планує реалізувати таку ідею. У Львові «Програма про захист інтересів учасників АТО» діє з 2016 року. Львівська міська рада виплачує кожному захисникові 100 тисяч гривень.

«Ми вирішили стільки ж виплачувати й нашим АТОвцям. Ця сума є посильною для міського бюджету. Якщо ми завищимо суму – бюджет міста не зможе їх виплатити. Й багато хлопців просто не отримають гроші», – каже Микола Фомич.

Якщо депутати міськради підтримають рішення виконкому, перша частина захисників мають отримати по 100 тисяч гривень вже цьогоріч. Програма з виплат розрахована на три роки. З 2019 до до 2021 року усім охочим захисникам міська рада має виплатити гроші.

У проекті рішення, який підготували в департаменті соціальної політики міськради, записано: протягом 2019-2021 років одноразові 100-тисячні виплати мають отримати 2500 військових. Тобто за три роки з міського бюджету мають виділити на це 250 мільйонів гривень. І в 2019-му депутати мають десь знайти на це додаткові 100 мільйонів.

blank

Щоб отримати гроші, учасник АТО має звернутися у департамент соціальної політики Черкаської міської ради. Надати відповідні документи, які підтверджують, що він має право отримати грошову компенсацію. Після розгляду документів спеціальною комісією це питання винесуть на виконком.

100 тисяч – це «лохотрон»?

Голова ГО «Захист прав ветеранів АТО» Олесь Осмоловський каже, що одноразова виплата у 100 тисяч гривень – «галімий лохотрон».

«У Черкасах 10 соток землі коштує від 20 до 30 тисяч доларів. А вони хочуть за майже чотири тисячі доларів швидко «кинути» всіх бійців. Чомусь на таунхауси виділяють землю. Все робиться в момент відкатів – хто більше дасть. Через це вони кажуть: землі немає, дамо вам по сто тисяч. У кого грошей немає, кинуться на цю подачку. А потім міська рада монетизує цей рух і більше, ніж 100 тисяч гривень, ніхто не отримає», – каже Олесь Осмоловський.

Про те, що землі в Черкасах справді немає, говорить юрист Максим Полішкевич:

«Землі для всіх учасників бойових дій у Черкасах фізично не існує. Більше того, землі в Україні для безкоштовної приватизації немає. Площі України не вистачить, щоб всі отримали безоплатні земельні ділянки».

blank

Жоден механізм не примусить АТОвців отримати гроші замість землі. 

І це не «лохотрон». Адже ні рішення виконкому, ні будь-який інший механізм не примусить АТОвців отримати гроші замість землі.

«У проекті рішення йдеться про те, що якщо АТОвець отримає матеріальну допомогу, це позбавить його права приватизувати земельні ділянки. Це найбільша дурниця в цьому документі. Право на приватизацію гарантовано Земельним кодексом і Конституцією України. Міська рада не може позбавити людину права на приватизацію».

Більше того, юрист говорить, що АТОвець може вбити двох зайців – взяти гроші, а потім написати заяву, щоб отримати безоплатну земельну ділянку. Міськрада не має законного права не надати АТОвцю землю, якщо він знайде вільну ділянку. Захисник не порушить законодавство, тому що цей нюанс не врегульований. Відмова надати землю може ґрунтуватися лише на приписах 118 статті Земельного кодексу.

У статті 118 йдеться про те, що якщо орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування відмовився передати земельну ділянку у власність або не розглянув заяву, питання вирішується в суді.