Країзнавець із Шполи Олексій Пірогов продовжує знайомити читачів з залишками спадщини Олександра Абази.

Від нинішнього залізничного вокзалу пішла на південь, або ліворуч гілка-одноколійка до цукрового заводу. Згадаємо, що цукровий завод розпочали будувати в 1851 році й розпочав він виробництво в 1856 році. Поруч збудували й два бараки на 500 місць де проживали робітники.

blank

blank

Нагадаю, що Олександр Абаза з 1857 року був членом товариства Головної ради російських залізничних доріг, завідував справами декількох приватних доріг. Маючи добре придане від дружини та знаючи наш край, він в 1858 році купляє в Івана Орлова помістя Шпола. Розпочинається інтенсивна розбудова помістя.В 1858 році побудовано паровий млин, а в 1860 році механічна майстерня де працювало 80 робітників.

Розбудовується та модернізується цукровий завод. В 1866 році Шпола стала волосним центром Звенигородського повіту. Абаза мав 14 тис. десятин орної землі та 4 тис. десятин лісу, а також орендував 1 тис. десятин для засіву цукровими буряками.

blank

З 1865 року Олександр Овгійович й член Комітету залізничних доріг й комісії для перегляду системи податків та зборів. Як далекоглядний господарник та економіст, він розумів, що для розвитку інфраструктури помістя , вивозу великої кількості цукру необхідне залізничне сполучення.В 1874 році від станції Цвіткове до Шполи та цукрового заводу була прокладена залізнична колія.Нагадаю, що з 1871по 1874 рік він був й державним контролером Російської імперії.

Отже, за даними 1880 -1890-х років цукровий завод був найпотужнішим підприємством цього профілю в краї й один з трьох ( із 239 ) найвизначніших підприємств такого типу в Російській імперії.

На наданих світлинах бачите залізничну колію до заводу, складське приміщення перед прохідною ліворуч неї та будівлі колишнього цукрового заводу.

blank

blank

Далі буде