Останні кілька тижнів Черкаси лихоманить щодо перевірок департаментом освіти Першої міської гімназії та звинувачень у величезних поборах з батьків у цьому навчальному закладі. У соцмережах висуваються різні версії конфлікту: деякі батьки, серед яких і поранені військовослужбовці, обурюються постійними зборами чималих коштів на різні потреби школи, а інші захищають директора гімназії Сергія Саєнка, мовляв, його хочуть “з’їсти” з посади. Конфлікт досяг епогею та вихлюпнувся і на вулиці міста. Утім, все по порядку.

Кульмінаційним моментом суперечок у соцмережах стала учора поява відео, де військовий Олександр Щербак відкрито звинуватив адміністрацію школи у вимаганні коштів з батьків.

“За місцем проживання ми належимо до першої школи, відповідно, родичі пішли на батьківські збори. Все спочатку було нормально, а потім почалися “розцінки”, мовляв, то на те, то на те треба здать, бо це спеціалізована школа. Далі почалося “нам треба на принтер, нам треба на спортзал на ремонт”. Тому ми вибрали іншу школу, де таких проблем нема. А нещодавно до мене звернувся знайомий, мовляв, щодо тих, хто не платить, розпочинається пресинг, булінг. Тобто, якщо я думав, що спочатку було погано, то зараз стало “ще краще”, – записав військовий відео.

Не на камеру військовий також розповів, що загальна сума озвученого “внеску” сягала приблизно три тисячі гривень, і було зрозуміло, що це – лише початок. Далі – буде більше. Тож його дружина ходила до адміністрації школи, мовляв, чи не можуть вони зробити виняток для пораненого, адже майже всі кошти родини витрачаються на лікування. У адміністрації школи відповідь нібито була безальтернативною:

“У нас всі однакові. Тож платять – всі”.

Зазначимо, що тема поборів у першій гімназії не нова. У жовтні на одній з сесій Черкаської міської ради депутат Андрій Мушієк обурився постійними зборами коштів у цій школі. Тоді ж депутатським корпусом було сформовано комісію для перевірки навчального закладу. Саме тієї перевірки – яку в школі вважають переслідуванням директора. Додамо також, що подібні скандали виникали і раніше. Та і для Сергія Саєнка це не шокова ситуація, адже свого часу, коли він був директором іншого елітного навчального закладу – Черкаської спеціалізованої школи №17 – подібні звинувачення в його бік також періодично лунали.

Між тим сьогодні під стінами Черкаської міської гімназії зібралось кількадесят батьків учнів навчального закладу. Вони висловили підтримку директору гімназії Сергію Саєнку, назвали всі перевірки школи необґрунтованими і упередженими та наголосили, що таким чином зривається навчальний процес. Ситуацію з поборами вони заперечують, проте не виключають.

“Той військовий, який говорить про принтер. То вчителька той принтер же не додому віднесе. А друкуватиме в школі, а друкують щодня багато”, – каже мати 10-класника Наталія Лисенко.

У цей же час жінка каже, що діти знервовані через постійні перевірки, вдома та в соцмережах з однолітками говорять про ситуацію в школі та постійно перебувають у стресі.

Серед мітингарів був і священик ПЦУ Андрій Шпунт.

“Від тиску на адміністацію школи страждають і батьки, і діти. Це зриває освітній процес. Особливо мене обурила остання догана нашому директору, адже її виписали за те, що діти на вихідних займаються волонтерством. Зараз вже прийнятий закон про волонтерство, тим більше, згодом для вступу до іноземних навчальних закладів це є перевагою”, – виступив він.

Зазначимо, що саме за фактом позашкільних заходів, які відбувалися у вихідні, прокуратура розпочала розслідування. В ухвалі Соснівського районного суду міста Черкаси є деякі подробиці справи: повідомляється, що розслідування розпочали після того, як до Черкаської окружної прокуратури звернулися з повідомленням про можливу розтрату бюджетних коштів. У ньому йшлося, що директор гімназії нібито незаконно нараховував зарплату людині, яка не виконувала свою роботу (своєму синові, – ред.). У ході перевірки діяльності підозрюваного встановили, що 9 вересня 2024 року директор призначив на посаду педагога-організатора особу, яку згодом перевели на посаду керівника гуртка «Інтеракт». Під його опікою було близько 20 учнів гімназії. Комісія встановила, що підозрюваний нібито працював не лише у затверджені дні (четвер і неділя), а й щосуботи. Однак ці зміни не були внесені до офіційних документів через недогляд заступника директора. Згідно з електронним журналом, заняття гуртка відбувалися у вихідні поза межами школи, але комісія не знайшла повного документального підтвердження цього. Щочетверга керівник гуртка проводив лише 20-хвилинні збори під час перерви, замість повноцінних занять. Згідно з розподілом педагогічного навантаження, він мав відпрацьовувати 14 годин на тиждень. Тому, як наслідок, всі інші години тижневого навантаження мали відпрацьовуватись на вихідних, та гурткова робота мала тривати близько 7 годин на день, починаючи з 11:00 години (згідно з затвердженим графіком), та закінчуватися близько 18:00 години вечора. У табелях зарплати за вересень і жовтень, затвердженим директором гімназії, зазначено, що у керівника гуртка відсутні затабельовані пропущені робочі дні або замінені іншими викладачами уроки. Також під час перевірки комісія встановила, що ця інформація не відповідає дійсності. Зокрема, заняття, які мали проводитися 2 та 3 листопада, не були внесені до графіка роботи гуртка, і не було вказано, які саме заняття повинні були відбутися в ці дні, тому факт відпрацювання годин у ці дати не підтверджений документально. Підозрюваному інкримінують ст. 191 ч. 4 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Досудове розслідування по справі все ще триває.

У той же час, як прокоментувала виданню “Про всезаступниця міського голови Черкас Анастасія Чубіна, порушень у гімназії вистачає.

“Засновник має право перевіряти свій заклад освіти? Чомусь, коли департамент освіти не йде в заклади, то кажуть: “Ооо, покривають… рука руку миє…”, – коментує заступниця. – Коли ж перевіряє, то виявляється, що це цькування. В даному випадку знайшли помилки в роботі і директор отримав догану. Була комплексна перевірка і знайшлося достатньо багато пунктів. І це вже не перша догана. Тим більше комісія з Департаменту освіти не зайшла туди самостійно, а за дорученням сесії. Комплексна перевірка там не здійснювалась багато років. До того ж вона відбулася через два тижні після доручення сесії. Якби адміністрація закладу переживала, то могла б більш комплексно підготуватися”, – зазначила посадовиця.

Поліна Котова