Декілька днів у Черкасах ініціативна студентська молодь збирає підписи за відставку депутатів Черкаської обласної ради від партії ОПЗЖ. Їх в облраді шестеро: Олег Помченко, Юрій Коцур, Олександр Олененко, Володимир Доманський, Людмила Сущенко та Катерина Калініченко. І жоден з них навіть не подумав скласти свій «кривавий» мандат, адже, як відомо, ОПЗЖ активно підтримала російське вторгнення та всіляко сприяла окупантам, саме тому спочатку РНБО, а тоді і суд заборонили її діяльність як антидержавної.

blank

Четверо активістів ставлять невеликий банер біля ТРЦ «Любава», оскільки тут проходить багато людей. Одразу ж до молоді підходять перехожі, розпитують про ініціативу та ставлять свої підписи.

– Це ви проти депутатів від Януковича? – запитує бабуся, що прямує до зупинки.

– Так, ОПЗЖ – це партія, що «виросла» з Партії регіонів Віктора Януковича. Партія кума путіна Віктора Медведчука, – відповідають їй молоді люди.

– Тоді мене запишіть, – каже бабуся.

Активісти ретельно записують прізвище перехожої, ставлять дату і просять розписатись.

Один з організаторів акції Андрій Русалівський розповідає, що лише за три дні вдалося зібрати близько 300 підписів.

«Нас обурює, що депутати, яких обрали від проросійської сили, досі засідають в обласній раді. Тому вирішили вплинути на ситуацію. Наші однокурсники нас також підтримують. Будемо збирати, доки не назбираємо значну кількість, а тоді передамо списки до Черкаської обласної ради, щоб цих осіб нарешті позбавили повноважень», – каже Андрій.

Таким чином молодь хоче показати, що відставки депутатів від ОПЗЖ вимагає громада, а не окремі політики чи активісти.

blank

Ініціативу підтримав і депутат Черкаської обласної ради, лідер фракції «Слуга народу» Анатолій Яріш. Це до нього звернулась молодь, щоб належним чином підготувати акцію, адже під час воєнного стану на подібні заходи потрібно мати дозвіл Обласної воєнної адміністрації, тож він допоміг із відповідними зверненнями до ОВА, поліції та Черкаської міської ради.

«Добре, що є така ініціатива. Це означає, що громадськість, навіть досить юна, вже втомилась від тієї ситуації, що ми сьогодні спостерігаємо в Черкаській обласній раді, – зазначив він у коментарі нашому виданню. – Загалом, питання припинення повноважень депутатів від ОПЗЖ можна розділити на дві площини: політичну та юридичну. Справді, з юридичної точки зору Черкаська обласна рада не має повноважень позбавляти депутатів мандатів. Але ж політичне рішення, хоч і декларативне, вона прийняти може, таким чином висловивши свою позицію у цьому питанні, і, якщо хочете, таким чином здійснити тиск на ОПЗЖистів, щоб вони добровільно складали свої мандати».

Анатолій Яріш нагадав, що з початком повномасштабної війни подібні політичні рішення ухвалювали десятки обласних, міських, селищних та сільських рад.

«Наприклад, Черкаська міська рада прийняла рішення щодо заборони депутатам від ОПЗЖ брати участь у сесійних засіданнях та роботі комісій. Треба віддати належне і окремим депутатам міськради, як-то Олег Кашко, який в перші дні війни висловив свою принципову позицію – вийшов з ОПЗЖ і склав свої депутатські повноваження. Він заявив, що має тверду українську позицію, тож не може представляти проросійську силу в раді. Натомість в обласній раді депутати від ОПЗЖ ігнорують будь-які заклики скласти мандати. Єдине, на що спромоглися, – це вийти із складу фракції ОПЗЖ. Однак все одно ж вони залишаються обранцями цієї політичної сили, тож як не крути, а саме її і продовжують представляти в раді. На четвертому році війни – це ганебна ситуація», – переконаний лідер фракції «Слуга народу».

Фракції «Слуги народу», Батьківщини» та «За майбутнє» піднімали це питання, навіть вносили відповідний проект рішення. Однак за нього проголосували лише 22 депутати: представники цих політичних сил, один депутат від «Черкащан» – Олег Петренко (представник «Азову») та заступник голови облради, представник «Європейської солідарності», російський політв’язень Роман Сущенко. Більше того, за словами Яріша, до голови Черкаської обласної ради звертались депутати Черкаської міської ради з ініціативою прийняти таке ж, як і вони, політичне рішення. Однак, на скільки йому відомо, голова облради навіть не надав відповідь Черкаській міській раді.

«Публічно депутати обласної ради здійснюють тиск на представників ОПЗЖ добровільно скласти мандати, оскільки це є єдино правильний юридичний шлях, однак після такого тиску тільки заступник голови обласної ради від ОПЗЖ Володимир Доманський склав повноваження заступника. Все. Правда, після активного спротиву частини депутатського корпусу ОПЗЖисти певний час не брали участь у пленарних засіданнях. А згодом знову стали ходити на сесії, ніби нічого і не трапилось», – каже Яріш.

Він вважає, що будь-які спроби позбутись ОПЗЖ гальмує саме керівництво та більшість обласної ради, оскільки ці шість «штиків» – для них хороший резерв, щоб приймати або блокувати рішення, які вигідні чи не вигідні цьому політичному колу «Черкащан» та «Європейської солідарності».

«Якщо ми прослідкуємо, як голосує Черкаська обласна рада, то побачимо, що приблизно те ж саме коло депутатів не голосує проти ОПЗЖ, проти Московського патріархату, коли депутати хотіли заборонити діяльність цієї також проросійської організації на території області. Отака дивна, щоб не сказати, антиукраїнська послідовність. Зрозуміло, що конкретно ці депутати-ОПЗЖисти мені чи моїм колегам не зробили нічого поганого, як люди, однак вони політично продовжують уособлювати форт-пост російських, путінських сил у обласній раді центрального регіону України!» – наголошує Анатолій Яріш.

Він підкреслює, що сьогодні депутати планують жорстко поставити питання про припинення цього «руського міра» в Черкаській обласній раді.

«Суспільству може урватись терпець. І ми б не хотіли, щоб повторювались історії, коли наводити лад в обласній раді приїжджали хлопці з передової. Адже можна догратись і до більш радикальних варіантів, ніж славнозвісні сміттєві бачки, куди свого часу кидали регіоналів», – резюмує Яріш.

Поліна Котова