Можливість навчатись у школі, яку бачиш зі свого вікна – у червні набув чинності новий порядок зарахування дітей до школи. Територіальні прив’язки до шкіл існували ще з 2010 року. Але фактично вони не були обов’язковими. Тепер же Міністерство освіти хоче створити єдиний стандарт навчання, зокрема рівні умови вступу до початкової школи. Інформує “Громадське“.

«Була така проблема, коли дитина не могла навчатися у школі, що поблизу будинку, через те, що заклад вважався елітним чи спеціалізованим. Філософія цього закону якраз і полягає в тому, що тепер дитина має першочергове право навчатися якраз в цій школі. Деякі школи раніше проводили якісь оцінювальні екзамени, аби набрати першокласників. Але погодьтеся, які можна проводити екзамени для дітей шести років? Хіба що екзамен на товщину гаманця їхніх батьків. Ми ж маємо на меті якраз викорінити таку корупцію», – зазначає директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов

Тепер першочергове право на зарахування мають діти, які проживають на території обслуговування школи, діти які мають рідних братів/сестер у цій школі, діти працівників школи і випускників садочку, який прикріплений до школи. Батьки сприйняли нововведення від Міністерства освіти неоднозначно, адже вбачають у ньому багато протиріч. Зокрема говорять про те, що корупція нікуди не зникне.

Мама першачків-двійнят Оксана Стоколос переймається, як саме обиратимуть дітей серед першочергових:

«Вони чітко не оформили методи й механізми перевірки людей, які прописані в мікрорайоні. І якщо нічого не зміниться, можна сказати, що в Черкасах за рік-два навколо гімназій №1, №17, №31 та №9 буде прописане все місто. І чому мої діти, у яких рідний брат навчається у школі, і які мають право на першочергове зарахування, повинні поступитися дітям, батьки яких купили прописку біля школи? Де справедливість? І хто має це визначати? Держава ж має захищати права моїх дітей, але які в неї є механізми на сьогодні? Школа ж не має права перевіряти прописку – тільки рішенням суду або постановою правоохоронних органів. А чим має керуватися школа, якщо вона ініціює перевірку прописки? Це значить, що школа звинувачує людей, які мають презумпцію невинності, у порушенні закону. Але ж ці батьки не порушують закону. Ми демократична країна, в якій кожен може прописатися в тому місці, де йому зручно, і виписатися – прописатися в іншому місці».

У департаменті освіти визнають: новий наказ може спонукати батьків «купувати» прописку. Достатньо одного договору оренди, щоб підтвердити територіальну приналежність до школи. Директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Сергій Воронов пяснює:

blank

«Місце проживання можна довести дуже багатьма способами. Це як довідка КСН, акт Служби у справах дітей і сім’ї чи договір найму-піднайму, оренди житла. Тому школи, які користуються попитом, будуть змушені виходити з цієї ситуації. На сьогодні мені відомо, що за деякими адресами в Черкасах масово реєструються діти. До того ж це реєстрація за гроші. Це такий самий вид корупції. Однак коли наші школи почнуть отримувати документи, і в кожному з таких документів буде фігурувати одна й та ж адреса – а за цією адресою взагалі ніякого будинку немає. Ми почнемо звертатися у відповідні органи, щоб перевірили місця, де прописані діти. Тоді уже в цих органів і структур будуть питання до батьків».

У Міносвіти кажуть: школа не має права відмовити батькам дітей, які мають першочергове право зарахування. Якщо заяв більше, ніж вільних місць у класах, директори шкіл змушені будуть відкрити додаткові класи або організовувати навчання для дітей ще й в другу зміну. Коли і в цьому разі школи не зможуть зарахувати всіх дітей, які проживають на прилеглій території, – департамент освіти пропонуватиме місця в найближчих школах.

blank

«Така ситуація навколо першої гімназії якраз і склалася. Це дуже показова школа. Вона кулуарна і маленька. Вона не розрахована на велику кількість учнів. Там два класи на паралелі. І традиційно перша школа набирала два перших класи і випускала два 11-ті класи. Тому що приміщення, де знаходиться молодша школа, не має більше вільних кабінетів. Фізично школа не може прихистити ту кількість першокласників, яка претендує зараз на навчання в цій школі», – зазначає мама першачків-двійнят Оксана Стоколос.

З квітня 2018-го статуси гімназій, ліцеїв та спеціалізованих шкіл для початкових класів скасовуються. Міністерство освіти запевняє, що немає чітких критеріїв, за якими можна відібрати дитину до першого класу. Віднині не існуватиме конкурсних відборів і дітей не поділятимуть на середньостатистичних та «здібних і обдарованих». А батьки фактично не матимуть права обирати школу.

blank

«Тоді поняття гімназії змінюється. У положенні 2010 року про середній загальоосвітній навчальний заклад було написано, що це тип ІІ-ІІІ рівня, в якому навчаються здібні й обдаровані діти. Тепер у гімназії навчатимуться всі ті діти, які навчалися в початковій школі. Так склалося, що в Україні набирали дітей в спеціалізовані класи вже з початкової школи, і до 5 класу вони проходили конкурсний відбір. У квітні цьогоріч цю інструкцію скасували. Виходить, дітей автоматично з четвертого класу переводять у п’ятий. Так, у наказі кажуть, що ми можемо набирати й інших дітей, але у нас просто не буде місць»,  – порівнює директор черкаської гімназії №31 Василь Пивоваров.

Психологиня Наталія Шавровська каже, що при вступі до початкової школи престижність школи немає значення. Відіграє роль  лише те, наскільки учню буде комфортно з конкретним учителем:

blank

«Батьки звертаються до мене і питають, наскільки дитина готова до школи. Я кажу, що готова. Потім запитують, в яку школу її краще віддавати. Я відповідаю, що на цьому етапі навчання, дитині не важливий заклад, а важливий вчитель. Адже дитина просто оволодіває навичками навчатися. Лише у початковій школі батьки активно цікавляться успіхами дитини. Це начебто успіхи дитини дорівнюють їхній успішності, як батьків. Але насправді у дитини є свої завдання, які вона просто вирішує. І батьки або сприяють тому, щоб дитина почувалася щасливою, або вони реалізують свої амбіції. І важко сказати, чи погано чи добре це. Бо з одного боку, якщо дитина розвинена, і вона потрапляє в середньостатистичний клас, то через деякий час їй буде просто нудно. А з іншого боку, це для більшості перевантаження. Сумно констатувати, але після першого класу більшість дітей уже не хоче до школи».

Який ефект матимуть нові правила зарахування першачків, можна буде побачити вже в червні. На початку місяця школи мають оприлюднити списки зарахованих. Якщо в класах залишаться вільні місця, керівництво закладів має провести відкрите жеребкування.