Приїхала в Україну жити, вийшла заміж за земляка і створила сім’ю. Єврейка Дана Вебер шість років живе в Умані. Свято Рош га-Шана, на яке нині збираються паломники з усього світу, для її народу особливе. Які свята ще відзначають хасиди та за що моляться — вона розповіла Суспільному.

Для хасидів Рош га-Шана — це Новий рік, пояснила Дана: “Традиційно під кінець року кожен молиться, щоб наступний рік для нього був хорошим. Раббі Нахман сказав, що хто буде біля нього на Рош га-Шана, того Бог поставить на хороше місце. Тому всі хочуть приїхати сюди на це свято”.

В Умані жінка живе шість років: “Я почуваюся тут, як вдома. Коли я приїхала в Україну, на душі стало добре. Тому і вирішила тут лишитися, знайшла собі квартиру, щоб жити”.

В Україні Дана зустріла свого майбутнього чоловіка, теж єврея, який прожив в Україні вісім років. Тут і народжувала свою доньку Паулу, якій нині 1,5 року. Вона відвідує уманський дитсадок.

Чоловік, пояснила Дана, допомагає людям у медичній сфері. Однак це, з її слів, більше як допомога, а не бізнес. Сама ж вона допомагає ізраїльським жінкам, які народжують в Україні. Крім того, вони приймають туристів у готелі на Рош га-Шана.

“Люди їдуть, навіть попри те, що війна. Вони вже звикли, бо в Ізраїлі щороку війна. Ми, чесно кажучи, не чекали, що їх стільки буде цьогоріч в Умані”.

Крім Рош га-Шана, у євреїв є ще кілька паломницьких свят — День народження раббі Нахмана, Сукот, Ханука, Песах і Шавуот, розповіла Дана. У ці дні хасиди теж приїжджають до могили цадика.

Утім сім’я Дани теж святкує й український Новий рік: ставлять вдома ялинку і дарують один одному подарунки.

“Ми маємо вже тут чимало друзів, знайомих. Шість років — це все-таки не один день. Дуже хороші люди тут. Коли почалася війна, сюди їхали багато людей із територій, де було небезпечно. Єврейські готелі приймали їх, вони могли тут поїсти, поспати. Також ми надавали гуманітарну допомогу, речі для дітей”, — розповіла жінка.

Паломники, які нині їдуть до Умані, моляться за мир в Україні, зазначила Дана: “Ми збиралися біля входу до могили раббі Нахмана і молилися за Україну, щоб тут все було добре”.