Уманцю Сергію Петришину 53 роки, має дружину і сина. До повномасштабного вторгнення росії Сергій Петрович працював за кордоном і в січні приїхав додому в Умань, а навесні планував повертатись на роботу. Однак 24 лютого пішов до Уманської ТРО, щоб захищати Україну. Чоловік розповідає, під час своєї строкової служби з 18 до 20 років був зв’язківцем і не думав, що доведеться знову йти до війська. Хоча останніх кілька років вже задумувався про можливість повномасштабного вторгнення. Нещодавно Сергій Петришин повернувся до рідної Умані з Бахмутського напрямку, де був майже рік, та проходить реабілітацію. Розповідає сайт УманьNews.City.

Одним із найважчих випадків на війні Сергій Петришин називає крижаний шлях до точки збору після десяти днів на позиціях.

— Фізично, найважче це було, коли мені треба було йти з позиції три кілометри до місця висадки по суцільній кризі. Зранку був дощ, а під вечір все замерзло, і нас ввечері мали забирати з позиції. По цій суцільній ожеледиці просто неможливо було йти. Я поки пройшов цих три кілометри, разів 50 впав. Ковзанка була гарна — воно підмерзає і дощ йде, і ми всі прийшли мокрі, покриті кіркою льоду. Це ще ті були враження… — розповідає пан Сергій. — Так, були вибухи, були приходи в нас. Але, ви розумієте, були ми в районі населеного пункту Білогорівка — там було тяжко, але якось тоді не задумувався про те, якось на автоматі все було. Так, страшно було, але на адреналіні. Може не думав про це, може ще щось, адже треба було виконати свою роботу.

Як з’явилась ідея виготовити антидронову рушницю самотужки

Така ідея з’явилась одразу ж.

Щойно ми заїхали на Бахмутський напрямок, зразу ж виїхали на позицію — ми були 10 днів на позиціях, 10 днів відпочивали.

Ворог постійно застосовує дрони для того, щоб уражати наші техніку і воїнів. Думка про те, що потрібно щось зробити для захисту від дронів в мене виникла після першого виходу на позицію. Але промислові антидронові рушниці коштують тисяч 300-400. А ці кацапські дрони постійно літали, кружляли, вони ними коригують артилерію, скидають різні «штучки» небезпечні нам на голови й проводять розвідку.

Я підняв інформацію в інтернеті, дивився, спілкувався з військовими, в яких були якісь напрацювання в цьому напрямку. Обговорювали це з військовими з інших бригад, із взагалі незнайомими людьми в інтернеті. І так познайомився з чоловіком, який, поки був на лікуванні після поранення, самотужки виготовив антидроновий засіб. Він його випробував і вийшло, що на 300-400 метрів він вразив на тестуванні свій же дрон, він його посадив. Ми з ним спілкувалися і він скинув свої креслення, документацію, як він це все робив.

Від ідеї до реалізації — кілька місяців

Я трішки зробив поліпшення цієї конструкції, удосконалив — поставив потужніші батареї, блоки та антени. І перший зразок я випробував десь в середині чи в кінці квітня — ми вразили дрон Mavic 3T на відстані близько 700 метрів. Це був дуже гарний результат. 500-700 метрів, залежно від погоди, — це відстань, на якій ти можеш побачити дрон своїм зором без оптики, далі ти його вже не бачиш.

Потім хлопці взяли цю рушницю на позицію і за перший вихід вони посадили три кацапських дрони.

Виготовлення антидронових рушниць без відриву від війни

Першу антидронову рушницю було складно виготовити, тому що треба було все підганяти. Друга вже пішла швидше. В принципі, для людини, яка більш-менш має вміння роботи з електроінструментом, паяльником — це буде не складно.

За період, що ми були там на Бахмутському напрямку, поки нас не вивели, я виготовив вісім рушниць. Сусідні бригади ЗСУ їх замовляли і я їм виготовляв. Також в різні підрозділи нашого батальйону теж замовляли рушниці. Собівартість кожної рушниці, залежно від вартості запчастин, яка щоразу змінюється, десь 45-50 тисяч.

Як працюють антидронові рушниці, які виготовляє Сергій Петришин

Дрон просто зависає.

Візуально, якщо ти бачиш дрон, направляєш на нього цю рушницю й електромагнітне поле робить перешкоди частотам, на яких цей дрон управляється від пульта. І треба тримати, поки не сяде батарейка в цьому дроні. Буває, тримати треба в напрямку дрона 15-20 хвилин. Все залежить від того, наскільки заряджена в нього батарейка. Найдовше довелось тримати 25 хвилин. Дрон вже пролетів кілька кілометрів, тобто витратив ресурс батарейки, так що тримати його потрібно не довго.

Ця антидронова рушниця ефективна в роботі проти мавіків.

Відгуки використання антидронових рушниць

Суперові відгуки були також від хлопців з інших підрозділів. Вони теж садили дуже багато ворожих дронів. А дрони, коли ви садите на відстані метрів 150, потім тихенько можна піти підібрати, перепрошити та використовувати вже під наші пульти і в наших інтересах. Ми теж так робили.

Захист не лише від Mavic, а й від FPV дронів

Зараз на фронті нова проблема з’явилася — треба робити РЕБ проти дронів камікадзе. Дрон Камікадзе — це дрон FPV, він несе на собі заряд, який впадає в ціль і самознищується. Для них треба вже зовсім інші рушниці, інші частоти… Я зробив дві антидронові рушниці проти камікадзе, ми залишили їх хлопцям, які залишились на позиціях.

Що на війні допомагає зберігати позитивний настрій

Спілкування з побратимами, спілкування з сім’єю — це те, що допомагає зберігати позитивний настрій. Бувало, ми заходили на позиції й у нас не було зв’язку 10 днів ні з сім’ями, ні з ким. Є тільки побратими. А після повернення з позицій ми спілкувалися з дружинами, з батьками, з дітьми — це давало великий позитив для нас. А так, у нас всі гарні хлопці, спілкуємося. З усіма познайомився навесні 22-го — вони всі люди з великої букви, за покликом серця прийшли 24-го лютого захищати свою Батьківщину, почувши що йде ця нечисть. Вони молодці, вони козаки!