27 квітня цього року у Тальному виникла надзвичайна ситуація, пов’язана з раптовим руйнуванням технічного поверху будинку №154 по вулиці Соборній. Фактично була зруйнована частина покрівлі, поїхав дах через обвал трьох бетонних плит та падіння цегляної підпорної стінки.
Оперативно на місце події виїхали представники комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з району та області, які і кваліфікували дану ситуацію, як надзвичайну. Уже наступного дня відбулася позачергова сесія міської ради, де депутати одноголосно прийняли рішення про проведення робіт із благоустрою прибудинкової території та про вжиття заходів з ліквідації наслідків руйнування будинку, що може нести загрозу життю та здоров’ю людей. Також було виділено із бюджету 25 тисяч грн на встановлення обмежувальної огорожі з накриттям. Через кілька місяців у липні уже на черговій сесії міськради було виділено 80 тис. грн. на виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт покрівлі будинку. До речі, з часу виникнення надзвичайної ситуації при Тальнівській міській раді був спеціально створений штаб, який мав координувати дії мешканців будинку та відповідних служб.
Це, так би мовити, суха констатація фактів, після яких хотілося б повідомити усіх черкащан, що напередодні зими будинок на Соборній повністю відремонтований чи, принаймні, його мешканці спокійно перезимують під тимчасовою покрівлею…
Однак, мешканці п’ятиповерхівки і до сьогодні вже cім місяців живуть без даху над головою. Власники розташованих під завалами квартир виселилися. Ті, хто залишився, зібрали на ремонт понад 130 тис. грн. Цього вистачило аби краном зняти зруйновані плити й цеглу…
– Нещодавно приїжджали будівельники з Умані, – розповідає Любов Рябошапко, яка є головою Об’єднання співласників багатоквартирного будинку. – На зібрані людьми гроші як раз зняли оті зруйновані плити й цеглу. Просили будівельників, аби продовжили роботу в борг. Відмовили. Отож, будинок так і стоїть розкритий. Я мешкаю не прямо під зруйнованим поверхом, але під час дощів у туалеті води по кісточки. Не знаємо, як буде далі і чи вирішиться наша проблема. Можемо не зібрати достатньої суми…
У перші дні після обвалу людям відімкнули газ. Зараз постачання вже відновили.
– Ті, хто під цією бідою жив, – виїхали. Хтось у селах поселився, хтось на дачі. Я ж із дітьми тут, – розповідає голова ОСББ. – Через вологість стіни у квартирах покрилися пліснявою. Опалення дуже не вмикаю, бо прийдуть платіжки на чималі суми. Поки що не холодно. Як вдарять сильні морози – побачимо.
– За кілька днів перших снігопадів міський голова Тального жодного разу не відвідав мешканців будинку, – нарікає Любов Михайлівна. – Навіть ніхто із мерії не дзвонив, не поцікавився, як ми пережили ці кілька ночей. Через зрушення плит, під час танення снігу або дощу вода тече на голови мешканцям усіх під’їздів будинку. Доводиться людям ночами бігати з відрами та ганчірками…
– З боєм та криком нам вдалося отримати з міської влади 80 тисяч гривень, – каже місцевий житель Сергій Добриян. – Постійно бігали за головою ОТГ Юрченком. Він від нас ховався, хоча про зустрічі домовлялися заздалегідь. Від зруйнованого даху я живу через три квартири. Аби якось захиститися від дощів, ми вкрили територію брезентом. Та вологи потрапило до будинку багато. Коли будуть морози, стіни почне розпирати…
До речі, оті 80 тисяч грн., які постраждалі заледве вибили з міської ради, були виділені на сесії, яка відбулася аж 15 листопада. Виходить, що більше півроку 60 квартирний будинок стояв напівзруйнованим, а весь цей час міський голова ховався від людей. Складається враження, що якби не принципова позиція місцевих депутатів, то і цих грошей постраждалі не отримали б…
Як зазначив голова депутатської групи міськради “За добробут Тальнівщини” Олександр Гижко, у зверненні від 8 листопада жителі ОСББ просили виділити додаткові кошти у розмірі 150 тис. грн., але ні на бюджетній комісії, ні на сесії депутатам цієї інформації спеціалісти міської ради не озвучили! Величезне обурення викликає той факт, що міський голова одноосібно вирішує, які заяви та звернення громадян виносити на розгляд сесії та комісій, цим самим поділяючи жителів громади на своїх та чужих. Депутатська група вже неодноразова звертала на це увагу і попереджала про недопустимість таких дій, але пан мер і надалі впроваджує такий підхід…
Також Олександр Гижко додає: «Нам, депутатам, також не зрозуміла поведінка пана Юрченка, який навіть не звернув уваги на присутніх у сесійній залі мешканців будинку. Не представив голову ОСББ, не надав слово… Таке ігнорування дуже розлютило людей. До речі, з часу виникнення надзвичайної ситуації при Тальнівській міськраді був створений спеціальний штаб. Хто його очолює – невідомо. Чим цей штаб займався, які кроки зроблені, який результат – невідомо. Якщо не мер, то хоча б керівник даного штабу мав би виступити з роз’ясненнями перед жителями міста. Але ж ні, мер завжди кудись поспішає…»
Голова ОСББ Любов Рябошапко, яку міський голова Олексій Юрченко не захотів вислухати на тій сесії, наголошує: «Щоб зробити тимчасове якісне перекриття та «дожити» до весни необхідно 364 тисячі гривень. Частину з них, як я вже казала, зібрали самостійно мешканці будинку. Але це не рятує ситуацію, бо будинок, аби він не розвалився треба ремонтувати капітально, а для повноцінного перекриття даху над усіма під’їздами необхідно майже 4 мільйони гривень…»
Це, до речі, визнають і представники команди мера Юрченка. Так, радник голови ОТГ Віталій Шуляк стверджує: «У пріоритеті зробити тимчасову покрівлю. Закрити місце обвалу, аби не допустити подальшої руйнації. Якщо цього не зробити, є велика ймовірність, що будинок зиму не переживе…»
Цікаво, що раніше деякі радники міського голови взагалі переконували мера, що краще побудувати новий будинок, ніж гратися із зруйнованим! Так ніби вони не знають у які десятки мільйонів обійдеться таке будівництво. Тим паче, що сьогодні не знайшли і тих 150 тисяч на тимчасову покрівлю…
Днями депутати із групи “За добробут Тальнівщини” звернулися до міського голови з вимогою терміново скликати позачергову сесію міської ради та розглянути звернення жителів будинку вул. Соборна, 154 про виділення коштів у розмірі 150 тис. грн. Адже як раз ці кошти дадуть змогу таки спорудити тимчасове якісне перекриття та «дожити» людям до весни…
Отож, сьогодні слово за міським головою. Можливо, члени мерської команди знову будуть шукати причини, щоб не допомогти постраждалим, мовляв, така сума непосильна для бюджету Тальнівської ОТГ.
Хоча більшість депутатів міськради стверджують, що допомогти із коштами жителям понівеченого будинку на Соборній можливості є. Вони посилаються на багатотисячні розміри заробітних плат працівників міської ради, інформацію про які опублікували у соцмережах. При чому у своїх коментарях місцеві жителі обурюються не стільки чималими сумами зарплат чиновників (а суми там справді вражають), а тим, що за майже два роки керівництва Юрченком і К ніяких позитивних змін у Тальнівській ОТГ не відбулося. Ось найхарактерніші із дописів: «Зарплати хороші, а справи у громади ой кепські. Все навиворіт, – що зроблено, та майже нічого. Тільки популізм…», «За які заслуги такі зарплати. Роздули штат, а роботи виконаної нема і не буде. Де ваша совість?»
До обговорення критичної ситуації долучилися активісти і з інших міст. Так відома на Черкащині громадський діяч і волонтер Оксана Циганок написала: «Тальне! Наведіть лад у місті! І не забувайте, що чиновники всього лиш слуги громади і за кошти громади…»
Не відкриємо таємницю, коли зауважимо, що причиною багатьох нинішніх тальнівських негараздів, в тому числі й оцієї ситуації з поруйнованим дахом, як і сміттєвим колапсом у місті та багатьох інших є міський голова пан Юрченко, який проголосив ось такий поділ на своїх і чужих. Нагадаємо, що на грудневих виборах 2016 року до ново створеної Тальнівської ОТГ перемогу на посаду мера здобув «свободівський» кандидат Олексій Юрченко. А от 26 депутатських мандатів розділили між собою аж дев’ять політичних сил. Зрозуміло, що жодна з партій не набрала переважної більшості, щоб претендувати на роль лідера (та ж мерська ВО «Свобода», приміром, має лише два депутати).
Від так, більшість депутатів вирішили, що об’єднуючим началом має бути не колір прапора чи політичні гасла якоїсь партії, а зважені наміри й спільна робота на благо всієї громади. Так виникла депутатська група міських депутатів «За добробут Тальнівщини», яка об’єднала 17 осіб. В результаті, промерські «Свобода» і БПП опинилися поза створеною депутатською більшістю…
Логічно припустити, якщо у раді створюється депутатська більшість, очільник, у нашому випадку ОТГ, для нормальної злагодженої роботи повинен іти з нею на компроміси, домовлятися – подобається це йому чи ні. Однак, свободівський мер обрав свій шлях – протистояння та ворожнечі. В результаті, вже майже два роки в Тальнівській ОТГ Олексій Юрченко керує одноосібно: ні заступників, ні секретаря не обрано до цього часу.
Фактично, проголосивши ось такий поділ на своїх і чужих, міський голова втягнув і раду, та і всю громаду у стан безперервної «холодної» війни, яка триває до сьогодні… А на війні, як на війні: поруйновані дороги, місто завалене сміттям, у будинків їдуть дахи… Здається, що не тільки в будинків…
КОМЕНТАРІ